3 KROKY K UDRŽITELNÉMU BYDLENÍ

07.05.2022

Zajímáte se o dopad svého života na přírodu? Toužíte po udržitelné domácnosti a nevíte, jak na to? Pak určitě oceníte pár rad a tipů, jak vylepšit svůj domov, aby více vyhovoval vašim představám o udržitelném a pohodlném bydlení.

Co znamená udržitelnost?

Udržitelnost neznamená jen třídění odpadů na plasty, papír a sklo a jejich vhození do příslušných kontejnerů. Jde o způsob života, který co nejméně zatěžuje planetu. Nezapomeňte, naše Země není naše, máme ji pouze zapůjčenou od svých potomků. Měli bychom ji pro ně zachovat v co nejlepším stavu.

Co konkrétně můžete udělat?

Pojďte se podívat, na kroky, které můžete učinit, ve snaze o co nejvíce udržitelný domov.

1) Vsaďte na přírodní materiály

Kvalita nad kvantitou

Kvalitní věci z přírodních materiálů sice jsou dražší, ale jen na první pohled. Udržitelné produkty totiž šetří nejen přírodu, ale také vaši peněženku. Kvalita rovná se delší životnost a pro vás to znamená nejen to, že budete méně plnit kontejnery, ale také méně vyprazdňovat vaši peněženku.

Dejte plastu vale

Zaměňte plast a syntetické materiály za dřevo, ratan a bavlnu. Příroda a vaše zdraví vám rozhodně poděkují. Výhodou přírodních materiálů je mimo jiné jejich zdravotní nezávadnost a také možnost recyklace. 

Dřevěný kartáč směle nahradí ten z plastu. Plastové boxy můžete vyměnit za dřevěné bedýnky nebo třeba stylový koš. Nechte udělat ekologii vítr také ve vaší kuchyni. Doplňte svou kuchyňskou výbavu o třeba o jedinečné salátové vidličky z bambusu.

2) Čím méně věcí, tím lépe

Méně je více

Není třeba žít vyloženě v holobytě a se strachem zútulnit svůj domov. Nemusíte být radikální minimalisté, ale ruku na srdce, víte kolik toho vlastníte?

Začněte u samotného nakupování

V prvé řadě zkuste nakupovat s rozmyslem. Zaměřte svou pozornost na jednoduchost, nadčasovost a originalitu.

Zjednodušte svůj život!

Zkuste se podívat, kolik věcí doma máte? Opravdu vám vše dobře slouží, nebo jste se toho jen nedokázali zbavit? Nechejte si jen to, co opravdu potřebujete, nebo milujete, ten zbytek rozdejte, prodejte či vyměňte na swapu.

3) Recyklujte a opravujte

Opravte a tvořte

Recyklace neznamená jen třídění odpadu, ale také jeho následné využití. Zkuste se (pokud danou věc nemůžete opravit) před vyhozením čehokoli zeptat, zda to nemůže posloužit ještě k jiným účelům. Pokud jste šikovní a rádi tvoříte, internet je plný originálních návodů, jak něco přetvořit v něco ještě lepšího. Co třeba květináč z obalu od vonné svíčky?:-)

Udržitelnost v interde

I pro nás je důležitá udržitelnost, zároveň s pohodlím a osobitým stylem. Mrkněte se na řadu dekorací a doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů. Jsou důkazem, že krása a eko styl mohou jít ruku v ruce pospolu. Co říkáte třeba na tento přehoz ve skandinávském stylu z recyklované bavlny? 

Autor: Markéta Zaoralová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Pokud se Vám náš článek líbil a rádi byste četli i další, přihlaste se k odběru newsletterů :-). Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejen nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky, ale také se mezi prvními dozvíte o všech slevách, akcích a novinkách na našem e-shopu.