BALKON – VÁŠ KOUSEK RÁJE: TIPY NA BALKONOVÉ KVĚTINY PODLE SVĚTOVÝCH STRAN I.

16.04.2020

Vlastníte jen terasu nebo malý balkón a ještě otočený na sever nebo přímo vystavený celodennímu horkému slunci? Nezoufejte. I tady si můžete vykouzlit svůj kousek ráje, zelený koutek, kde dobijete energii a naberete nový dech. Ať již milujete barevné květy, stálo zelené rostliny nebo dáváte přednost léčivým, voňavým bylinkám, na balkoně si z nich můžete vytvořit tu pravou oázu.

Dáme Vám tipy na rostliny, které milují horko a můžete je využít, pokud váš balkon směřuje na jih a celý den do něj praží ostré slunce. Ukážeme Vám také, že ani balkon směřující k severu nemusí být nutně ochuzený o živé rostliny. Správný výběr rostlin pro slunné nebo stinné balkony je důležitý pro vytvoření vašeho kousku ráje.

JIH: Rostliny vhodné na balkony, kde celý den praží slunce

Nejvhodnější pro tento druh balkonů jsou některé bylinky. S klidným svědomím zde můžete vysadit Levanduli, která slunce přímo miluje. A nejen že nádherně kvete a bude pro Váš balkon ozdobou, ale její vůně je opojná, uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy. Pomůže Vám zapomenout na únavu a starosti všedního dne. Dalším milovníkem horkého počasí je např. tymián a bát se nemusíte ani rozmarýnu. Bylinky si nezapomeňte označit třeba těmito keramickými zápichy na bylinky, od Dánské značky Bloomingville.

Pro slunné balkony jsou dále vhodné různé druhy kaktusů, ozdobné trávy, slaměnky a samozřejmě různé druhy palem, především typ Yucca, který u nás běžně seženete. Pokud na svém balkoně budete trávit hodně času a víte, že můžete rostliny pravidelně zalévat, můžete zde vysadit i některé druhy květin, které přímé slunce vydrží, ale potřebují každodenní příděl vody, v obzvláště horkém počasí je vhodné dopřát jim zálivku ráno i večer. Nezapomeňte proto i na vhodnou konévku, třeba zrovna tuhle elegantní od House Doctor.

Mezi druhy, které potřebují hodně vláhy, patří např. různé druhy Petúnií. Existují v mnoha barvách, v převislé i vzpřímené podobě, milují teplo, ale chtějí být chráněné před větrem. Zasadit si zde můžete také bohatě a dlouze kvetoucí Hledíkovku, která se pyšní mnohabarevnými květy a sehnat ji můžete v keříkové nebo převislé podobě.

Kalibrachoa je další balkónovka, která je velmi oblíbená. Kvete modře, červeně či žlutě a většinou se sází do jednoho truhlíku více jejích barevných variant, právě pro barevný efekt, který kvetoucí Kalibrachoa vytvoří.

Pokud milujete různé závěsné květináče inspirujte se např. naším Macramé s dřevěnými korálky , který se na vašem balkoně bude nádherně vyjímat osazený Dvouzubcem. Tato rostlina kvete žlutými, hvězdicovými květy s dlouhými převislými výhony. Na balkony se závěsné květináče velice hodí, vypadají efektně a nezabírají Vám drahocenné místo. 

Aksamitník rozsaditý zná mnoho lidí ze zahrad a zahrádek, ale pěstovat ho můžete i v truhlíku na Vašem slunném balkoně. Slunce mu nevadí a je nenáročný na pěstování. Kvete červeně, oranžově nebo žlutě a jde o vzpřímenou rostlinu.

Naším posledním tipem je jemná rostlinka, s drobnými modrými až fialovými kvítky, s názvem Lobelka drobná. Slunce miluje, ale bude ráda, pokud jí dopřejete závětří.


Příště se zaměříme pro změnu na SEVER: Rostliny vhodné na balkony, Kam přímé sluneční paprsky vůbec nesvítí.

"Doufáme, že se Vám naše tipy hodily a inspirovali Vás k přetvoření nudného šedého balkonu na útulné a přívětivé místo plné zeleně, které Vám pomůže relaxovat a každý den se alespoň na chvíli vzdálit od všedních každodenních starostí. Pokud ano, podělte se s námi a pošlete nám fotku Vašeho kousku ráje. Můžete tak inspirovat ke štěstí a spokojenosti i ostatní."


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.