6 TOP STYLŮ PRO VÁŠ DOMOV SNŮ! KTERÝ SI VYBERETE VY?

08.07.2020

Interiér. Interiérový design. Styly bydlení. Zařizování bytu. Bydlení. To jsou nejčastější pojmy, které hledáte na internetu, pokud si chcete svůj domov zkrášlit, upravit, předělat, doplnit nebo vytvořit. Každý má nějakou představu, ale málokdo přesně ví, co by se mu líbilo nejvíce a v jakém stylu vlastně domov vybavit. O to spíš, že málokomu se líbí pouze jeden jediný styl a často se jednotlivé styly prolínají. Mnohokrát se stane, že Vás v obchodě okouzlí nějaká dekorace či doplněk a teprve doma přijdete na to, že se Vám do Vašeho stylu vlastně vůbec nehodí. A proto se dnes podíváme na některé oblíbené styly bydlení .


Co to vlastně je ten všude zmiňovaný Interiérový design?

Interiérový design dnes řeší vše, od uspořádání podlah, vestavěných prvků, nábytku, bytových doplňků a dekorací až po veškeré vybavení Vašeho domova. A to především z hlediska praktického, zároveň ale také krásného a vkusného. Řeší se také osvětlení, různá elektronická zařízení či jednotlivé zóny domova, odpočinková a relaxační, pracovní, společenská apod. Třešničkou na dortu či sladkou tečkou, zkrátka završením celého designu jsou kvalitní umělecká díla.

Obecně platí, že se při vybírání interiéru dbá i na exteriér a vše by na sebe mělo navazovat a ladit k sobě.

Pokud tedy budeme bydlet v panelákovém domě a zamilujeme si zámecký styl, bude to přinejmenším vyvolávat rozporuplné pocity, jelikož k sobě tyto dva styly zkrátka nesedí. Propojení vnitřního a venkovního prostoru bychom tedy neměli rozhodně opomíjet.

Kromě toho by měl ale design Vašeho domova také odpovídat Vašemu životnímu stylu.

Pokud jste vášniví cestovatelé, kteří většinu roku tráví na cestách, nebudete si asi raději pořizovat byt v Tropickém stylu plný zeleně, protože by dlouho zelený nezůstal. Zapálený ekolog, který pečlivě třídí odpad, používá zásadně BIO produkty, jí zdravě a oceňuje udržitelný životní styl, se spíše najde v EKO přírodním stylu než v retru z 60. let, kdy byly v módě lisované plastové židle a pestrobarevné plastové doplňky.


My vám nyní představíme 6 stylů bydlení, které jsou v Česku nejoblíbenější.

SEVERSKÉ STYLY

Chcete mít svůj domov hřejivý, útulný a pohodlný? Tíhnete k přírodním materiálům, upřednostňujete kvalitu před kvantitou? Pak je pro vás Severský styl bydlení to pravé. Ať již zvolíte klasický skandinávský styl, nebo dáte přednost modernímu Nordic stylu, vždy získáte jedinečný, světlý, příjemný a osobitý interiér.

SVĚTLO, SVĚTLO A ZASE SVĚTLO

Skandinávský i Nordic styl se vyznačují především velkými okny, která nejsou zakrytá záclonami, žaluziemi ani závěsy, aby do interiéru vpouštěly co nejvíce světla. Pomůže také otevřený prostor a vhodné osvětlení. Světlo svého domova můžete podpořit svíčkami, lucernami, žárovičkami, světýlky, lampami a lampičkami a pokud máte možnost, skvělý je i krb např. na BIO líh.

MATERIÁLY? ČISTĚ PŘÍRODNÍ

Dřevo-především bříza a borovice, sklo, kov, kamenina, hlína, kožešiny a kůže, vlna, přírodní textilie-len, bavlna, jutové kusové koberce.

BARVY

Všeobecně se používají barvy světlé, pastelové. Nejčastěji bílá a šedá, na doplňky černá, dále krémové odstíny, všechny odstíny hnědé barvy a na zjemnění mentolová barva nebo stopy zelené.

DEKORACE A DOPLŇKY

Plédy a přehozy, polštářky, lucerny, svícny a svíčky, dekorační talíře a koše na zeď. Osobitost svému domovu dodáte fotografiemi v jednoduchých rámech v přírodní, bílé nebo černé barvě. Typické jsou také různé citáty a motta.

Interiér osvěží pokojové rostliny v kameninových obalech, hojně se používají květináče závěsné, skleněné vázy a keramické misky. Nelze zapomenout ani na úložné koše, boxy a krabice na uložení drobností, drátěné a kameninové mísy na ovoce nebo designové dřevěné a keramické sošky či plastiky.


ROMANTIKA - ANTIK, VINTAGE, PROVENCE

Patříte mezi romantické a věčně zasněné duše? Milujete romantiku, květinové vzory, vůně růží či levandule, starožitné věci s patinou a osobitým příběhem, světla svíček a luceren? Pak je pro Vás vhodný jeden z následujících romantických stylů bydlení.

Antik, chic francouzský, venkovský, vintage a provence.

SVĚTLO, SVĚTLO A ZASE SVĚTLO

I v těchto stylech hraje důležitou roli světlo v interiéru. Velká nebo francouzská okna jsou ideální. Krajkové záclony nezakrývají celá okna, aby dovnitř pouštěly dostatek světla. Útulnost romantického domova podpoříme svíčkami a lucernami, které jsou v romantickém stylu nepostradatelné.

MATERIÁLY

Přírodní materiály-dřevo, kov a sklo vše nejlépe s patinou, textilie s květinovými motivy či bavlněné něžné krajky.

BARVY

Odstíny všech barev, ovšem v těch nejsvětlejších a pastelových odstínech. Pro Provence či Francouzský styl je typická levandulová barva a kytice levandulových květů.

VZORY

V hlavní roli zde najdete veškeré květinové vzory, především růže. Najdete je na tapetách, textiliích, nábytku i na dekoracích, jako rámy obrazů, zrcadel.

DEKORACE A DOPLŇKY

Polstrovaná křesla, hedvábné či sametové polštáře, ale i hřejivé přehozy a plédy, umělé kožešiny, bohaté kytice růží či pivoněk ve skleněných vázách, ozdobné rámečky starých fotografií, zdobený porcelán, dekorativní stínidla na lampách. K nezbytným doplňkům patří i jemné a splývavé látky, mašle, volány, křišťály nebo měkký koberec.

"Každý interiér má svou duši a vypovídá mnohé o svém majiteli, neboť se v něm odráží jeho povaha, vkus i životní postoje." 


TROPICKÝ STYL

Milujete exotické země, džungli, dřevo a další přírodní materiály? V našich domovech není exotika příliš častá, ale v posledních letech stoupá její obliba. Vnáší do našich domovů dálky, horké léto a tropickou zeleň a přibližuje nás k přírodě.

A ZASE TO SVĚTLO

Stejně jako v ostatních stylech, i zde platí, že do našich domovů je potřeba vpustit co nejvíce světla, které evokuje slunce a hřejivou atmosféru. Pokud Vám to nevadí, nechte okna bez záclon a závěsů, nebo je roztáhněte pouze po stranách, aby okna lemovaly, ale nebránily světlu procházet dovnitř. Chcete-li závěsy na oknech mít, zvolte buď jednobarevný neutrální odstín nebo květinový motiv.

BARVY

Mezi základní barvy patří všechny odstíny žluté a zelené, doplněné pískovou či béžovou. Můžete použít i bledě modrou, která zastupuje nebe. Inspirací pro tento styl bývá bujná vegetace v tropech, kvetoucí všemi barvami, nebraňte se tedy ani růžové a dalším barvám, platí zde však přísloví, všeho s mírou. Pokud zvolíte neutrální křesla, pohovku či závěsy, můžete se barevně vyřádit na polštářích nebo přehozech. Pokud dekorace doplníte zlatou barvou, dodáte tomuto stylu nádech luxusu a elegance.

DEKORACE A DOPLŇKY

Nejčastějším a nejoblíbenějším motivem je kvetoucí bujná džungle, hýřící všemi barvami květů, motýlů či papoušků. Převládajícím motivem jsou ale zelené tropické rostliny. Ty se v tomto interiéru objevují jak na dekoracích či textiliích, ale interiér zdobí hojně i živé rostliny v dekorativních květináčů. Spousta z nich jsou u nás běžně k dostání, nebo si je můžete vypěstovat i doma.

Můžete vystavit suvenýry dovezené z exotických cest, zážitkové fotografie z exotické dovolené doplněné dřevěnými rámečky, obrazy s tématikou džungle, plakáty s motivem zelených rostlin. Nezapomeňte ani na nádobí, porcelán se vzory zelených rostlin, barevných papoušků a exotických květů.

Doplníte-li vše zlatou barvou na dekoracích, dostane tropický styl nádech luxusu a okázalosti, aniž by zmizela útulnost.


BOHÉMSKÝ STYL

Vyznáváte volnost a svobodu? Uznáváte duševní stránku života? Neradi se necháváte svazovat nějakými určenými pravidly nebo styly? Pak by Vás mohl zaujmout a bavit bohémský styl, někdy nazývaný boho styl.

Jde o kreativní, uvolněný, někdy až bláznivý styl, který tíhne k přírodě a přírodním materiálnům. Boho styl je hlavně o domově s duší, bez omezování, podle toho, v čem se vy sama cítíte nejlépe. Nevyhovují Vám pestré barvy? Můžete zvolit eko-boho styl, laděný spíše do klidných zemitějších tónů. Vše je pouze o Vás a Vašem naladění.

VZORY A BARVY

Boho styl miluje zejména vzory bohaté, složité, klikaté až avantgardní, vyžívá se v tónech červené, bordó i fialové.

DOPLŇKY A DEKORACE

Především originalita!! Houpací síť v ložnici nebo uprostřed obýváku místo sedačky je přesně ten originální doplněk, který se Vám do Boho stylu výtečně hodí. Boho miluje také etno doplňky a vzory, zvířecí kůže, lapače snů, mandaly všeho druhu z různých materiálů a v různých velikostech i vyřezávané dřevěné dekorace. Tíhne ke koženým doplňkům nebo nábytku (sedačky, taburetky, křesla), slaměným košům, květináčům i dekoracím a barevným korálkům.


MINIMALISTICKÝ STYL

Upřednostňujete kvalitu před kvantitou? Nemáte rádi přezdobenou a přeplácanou místnost a vystavování kdejakého kousku?

Potrpíte si naopak na uklizený, světlý a volný interiér, který Vám dává pocit vzdušnosti a volnosti? Milujete umění? Pak byste se mohla zhlídnout v minimalismu neboli puristickém stylu.

Jde o čistý, až strohý styl bydlení, který si nepotrpí na zdobení a zbytečnosti, které nemají praktické využití. Značka Hubsch, kterou u nás najdete se Vám bude líbit. Dává přednost ladným, jednoduchým tvarům, kvalitě, originálními designu a praktickému využití.

BARVY

I barvy se v tomto stylu objevují střídmě, základem jsou odstíny bílé a černé, tmavě modré, bordové nebo béžové, vše vyladěno tak, aby vznikl minimalistický, ale útulný domov.

DEKORACE A DOPLŇKY

V minimalistickém interiéru najdete jen minimum dekorací, které by neměly zároveň nějakou funkci. I nádobí v kuchyni má jednoduché linie, většinou se používá bílá keramika a dřevo, takže je lze využít prakticky a zároveň jako dekoraci.

Vše se většinou uzavírá do skříněk, které mají stejně jako zbytek nábytku čisté linie a tvary bez klik či zbytečných úchytů. V minimalistickém interiéru to může někdy vypadat jako v galerii nebo ve výstavním sále. Umělecké obrazy, sochy či plastiky jsou jednou z mála dekorací, které tento styl uznává. V nepřeplácaném prostoru může snáze vyniknout originální houpací křeslo, luxusní stojací lampa, stylový konferenční stolek nebo vzrostlá pokojová rostlina v dekorativním květináči.

KVALITA MÍSTO KVANTITY

V minimalistickém stylu se uznává kvalita, a to nejen u základního vybavení od podlah po lustry, ale i u dekorací, doplňků, povlečení apod.


PŘÍRODNÍ, UDRŽITELNÝ A EKO STYL

Milujete přírodu, není Vám lhostejný osud planety a doma nechcete nic plastového? Snažíte se žít v souladu s přírodou a v udržitelném stylu? Pak Vám jistě bude blízký některý z přírodních stylů, kde prim hrají především přírodní materiály, ekologie a udržitelný životní styl. V tomto interiéru nenajdete plastové doplňky, chemické produkty ani igelitové tašky a sáčky. Je to styl, který je v harmonii s přírodou.

BARVY

Uklidňující tóny hnědé (béžová, písková, světle a tmavě hnědá atd.), šedá, bílá, okrová, krémová. Na oživení se používají barvy v pastelových, tlumených odstínech.

MATERIÁL A DOPLŇKY

Především dřevo a bambus, přírodniny nejlépe z udržitelného zdroje, ekologické mycí i uklízecí přípravky, látkové nebo sisalové sáčky, jutové tašky, bio potraviny a produkty, přírodní textilie, len či recyklovanou bavlnu, nebrání se ani melaninovému nádobí a další recyklovaným materiálům. To vše s ohledem na způsob pěstění, či způsob chovu. Dále pak samozřejmě také kámen, sklo, kov a přírodní kůže.

DEKORACE

Především květiny v přírodních obalech, závěsné přírodní květináče, vodní rostliny ve skleněných nádobách, pokojové mini skleníčky a řezané květy ve vázách. Koše, lucerny, košíky, boxy pletené z různých přírodních materiálů - vodní hyacint, bambus, ratan, proutí, mořská tráva, palmové listy, juta apod. Hliněná keramika, kameninové květináče a vázy, dřevěné svícny a ekologické svíčky, vyřezávané tácky a dekorace na zeď, polštářky, plédy, koberce z přírodních textilií.

Ani v tomto stylu se nemusíte bát říznout ho trochu jiným stylem, např. s rustikálním nevypadá vůbec špatně. Spojit ho ale můžete i se skandinávským, venkovským, koloniálním nebo dokonce vintage stylem.

Autor: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-) 

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.