BALKON – VÁŠ KOUSEK RÁJE: TIPY NA BALKONOVÉ KVĚTINY PODLE SVĚTOVÝCH STRAN II.

18.04.2020

Slíbili jsme Vám tipy na rostliny, kterými si můžete bez obav zútulnit svůj balkón, a to i tehdy, je-li situován na sever. A co jsme slíbili, to také dodržíme! 

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud máte okna nebo dokonce balkon otočený na sever, za celý den se k Vám nemusí dostat ani jediný blahodárný, hřejivý paprsek. První rok jsem dost trpěla tím, že mi do oken nesvítí slunce a nemohu si zde pěstovat svoje oblíbené bylinky nebo levanduli, kterou miluji, ale která bohužel vyžaduje hodně sluníčka. O tom jsem již psala v minulém článku JIH: Rostliny vhodné na balkony, kde celý den praží slunce. Nakonec mi ale nezbylo nic jiného, než se přizpůsobit a vytěžit ze severní pozice oken maximum. Dnes si tedy ukážeme pár rostlin, které můžete pěstovat i na severním balkoně a díky kterým se nemusíte vzdávat svého kousku ráje.

SEVER: Rostliny vhodné na balkony, Kam přímé sluneční paprsky vůbec nesvítí.

Severní balkon má i svoje výhody. V parném létě, kdy slunce praží ostošest, najdete na takovémto balkonu příjemný stín a osvěžující chládek, který byste na balkonu na jih jen těžko hledali. Výběr rostlin je trochu omezenější, což přináší také svoje výhody. Zůstane Vám dostatek místa na balkonový nábytek, polštářky, lucerničky a další dekorace, které Vám celý prostor promění v příjemné posezení.

Do květináčů, truhlíků a závěsných květníků (inspirujte se třeba naším Macramé závěsem) můžete bez obav vysadit např. Fuchsie. Jejich květy mají zvonkovitý tvar a mívají růžové a fialové odstíny.

Další krásně kvetoucí rostlina, která nemusí přímý sluneční svit, je Netýkavka. Květenství tvoří mnoho malých, drobných kvítků v bílé nebo narůžovělé barvě. Kvete od června do října, takže Vám prodlouží balkonové léto.

Begonie je velmi známý a rozšířený druh, který Vám snad nemusím ani představovat. Má velké množství různých odrůd, které dosahují až 1000 druhů. Pro Váš stinný balkon se bude nejlépe hodit begonie hlíznatá (vzpřímená varianta) a nebo begonie převislá, kterou můžete zasadit do závěsných květníků. Oba druhy rostliny Vás potěší záplavou květů v různých barevných odstínech. Begonie disponují masitými listy, které jim slouží jako zásobárna vody, ve velkých vedrech si tak udržují vláhu.

Další velice známou květinou jsou fialové Zvonky. Dříve rostly divoce na horách a skalnatých stráních, dnes zdomácněly a bývají ozdobou skalek, zahrádek, ale i balkonových truhlíků. Tato rostlina je velmi nenáročná, hodí se tudíž i pro nezkušené pěstitele.

Pro pěstitele, kteří nemají příliš zkušeností, se hodí také další druh květiny a to Čechrava. Jde o dlouhověkou trvalku, která je nenáročná na pěstování, dlouho kvete a vyžaduje stále vlhkou půdu. Má ráda polostín až stín. Její květy jsou bílé nebo růžové a působí velmi jemně.

Milujete-li bylinky, stejně jako já, mám pro vás radostnou zprávu. Ani na stinném balkoně se jich nemusíte vzdávat, stačí pouze vybrat druhy, kterým absence slunečního svitu tolik nevadí.

Patří mezi ně např. Máta. Existuje více druhů, a tak můžete experimentovat a zjistit, která Vám bude chutnat nejvíce. Další vhodné bylinky jsou také petrželka nebo medvědí česnek, který nádherně kvete a třeba mařinka vonná. Bylinky Váš balkon provoní, dodají mu příjemnou atmosféru, ve stínu se jim bude dařit a ještě je můžete využít v kuchyni při kouzlení lahodné večeře :-) 

Tip: Označte si je keramickými zápichy na bylinky s jejich názvy!

Příště se podíváme na VÝCHOD: Rostliny vhodné na balkony, kam svítí slunce jen ráno

"Doufáme, že se Vám naše tipy hodily a inspirovali Vás k přetvoření nudného šedého balkonu na útulné a přívětivé místo plné zeleně, které Vám pomůže relaxovat a každý den se alespoň na chvíli vzdálit od všedních každodenních starostí. Pokud ano, podělte se s námi a pošlete nám fotku Vašeho kousku ráje. Můžete tak inspirovat ke štěstí a spokojenosti i ostatní."

Autor: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.