CO JE BOHO STYL

09.04.2021

BOHO STYL HISTORIE

Bohémský styl bydlení neboli Boho styl, je dnes velmi oblíbený způsob zařizování domovů. Původ slova pochází z francouzštiny a značil cikány, kteří se do Francie dostali v 15.stol z oblasti Bohême - Bohemie (Čechy). V očích francouzských obyvatel měli pověst lidí s volnomyšlenkářským způsobem žití, neuznávající pravidla, řád ani společenské normy.

Označení bohém se ujalo a postupně se rozšířilo i na další skupiny obyvatelstva, kteří žili volnějším způsobem života. Většinou se jednalo o různé zlodějíčky, žebráky a tuláky, ale také se používalo pro básníky, spisovatele a intelektuály, kteří vždy nějakým způsobem vybočovali z řad a představovali svobodu, originalitu, hravost a nespoutanost. Příliš nectili daná pravidla, vytvářeli si svá vlastní a vše podléhalo jejich volnomyšlenkářskému způsobu žití. Neuznávali materialismus, naopak vyznávali přírodu, byli to snílci s romantickou duší. Dodnes jsou vnímáni jako symbol originality, uvolněnosti a rebelství. Právě díky některým umělcům a jejich skvělým dílům, která časem došla uznání, ztratilo slovo Bohém svůj původní pohrdavý výraz a přispělo k faktu, že napříště bohéma představovala především francouzské, případně pařížské romantické umělecké prostředí.

V historii se tento uvolněný styl znovu objevil v USA ve druhé polovině 50.let jako beatová [bítová] nebo též blažená generace.

U nás se v 60.letech 20stol. začal vyznávat HIPPIE STYL, který se taktéž nápadně podobná stylu BOHO-CHIC. Lidé orientovaní na tento uvolněný styl často trávili čas bujarými večírky, užívali si života plnými doušky, dávali velký důraz na duši, lásku k bližnímu, k přírodě a celému vesmíru. Ruku v ruce s tím šlo používání materiálů šetrných k životnímu prostředí a snaha o udržitelný způsob života. Vyznačoval se korálkovými dekoracemi, náramky a náhrdelníky, péřovými náušnicemi a čelenkami a ručně zpracovávanými šperky a doplňky.

CO JE BOHO STYL?

BOHO STYL JE OBRAZ VAŠÍ DUŠE!

Právě díky původu Boho stylu, je obtížné jmenovat nějaká daná pravidla. Jediným pravidlem je volnost duše. Jde o absolutní svobodu projevu, která plně respektuje pouze vaši představu krásy a pohodlí. Pokud se chcete někde projevit s plnou autentičností, máte možnost právě při zařizování svého domova.

 • Milujete pestré vzory a barvy nebo dáváte naopak přednost tlumeným přírodním barvám?

 • Ráda tvoříte, máte uměleckou duši?

 • Toužíte po houpací síti uprostřed obýváku?

 • Chcete mít motiv mandaly na zdech, nábytku, kobercích, povlečení nebo třeba jako dřevěná dekorace?
 • Chcete, aby Vám nad postelí visely lapače snů?

 • Líbí se Vám domov plný rostlin a přírody?

 • Místo konferenčního či nočního stolku byste si ráda postavila dřevěnou bednu, kufr nebo třeba špalek?

 • Tíhnete ke koženým doplňkům, slaměným košům, proutěným lucernám a barevným korálkům?

 • Líbí se Vám indiánské, indické či marocké dekorace nebo Hippie styl?

To všechno můžete mít.

ČÍM SE VYZNAČUJE BOHO STYL

 • OSOBITOSTÍ

 • ORIGINALITOU

 • POHODLÍM

 • UVOLNĚNOSTÍ

 • PŘÍRODNÍMI MATERIÁLY

JAK ZAŘÍDIT DOMOV V BOHO STYLU

Už léta bydlíte, domov máte zařízený, ale rádi byste ho oživili trochou bohémské atmosféry? Není to zas tak složité, jak se může zdát.

Kočovní cikáni, šamani, indiánské babičky a trocha Maroka

Samozřejmostí je, že se budete muset některých dekorací a doplňků zbavit, abyste je mohli nahradit novými kousky v Boho stylu. Nejprve se tedy vrhněte do úklidu a minimalizování nejrůznějších vystavených váziček, hrnečků, sošek, fotografií a suvenýrů z cest. Pak mrkněte na půdu nebo do sklepa, jestli nenajdete starou dřevěnou truhlu po babičce, dřevěnou šamrdli  (no vážně, copak neznáte tenhle výraz pro nízkou dřevěnou stoličku ??) nebo staré dřevěné zrcadlo.

Líbí se Vám tato krásná stará zrcadla z recyklovaného dřeva? Omrkněte je u nás na webu! 

Pokud chcete, aby změny byly hodně viditelné, začněte obývákem a přizpůsobte ho svému novému, svobodnému způsobu života. Myslete trochu jako kočovní cikáni, šamani nebo indiánské babičky :-). Snáze si tak dokážete představit, jak by měl Váš obývací pokoj po proměně vypadat.

Na zem položte tlusté koberce s marockým motivem, kožešiny nebo kůže, na ně nandejte sedací polštáře, taburety a pletené puffíky. Přes sedačku přehoďte deky z recyklované vlny, a vystelte ji mnoha měkkými polštáři. Prázdnou stěnu za gaučem ozdobte dekoracemi v přírodním stylu, přidejte dřevo nebo macramé. Na parapet nandejte množství různých keramických, jutových a z mořské trávy pletených květináčů nebo dřevěných svícnů a lucerniček.

Vedle gauče postavte stylovou lucernu a na stolek vonnou svíčku. Ze stropu mohou viset závěsné květináče z keramiky, zdobené korálky.

BOHO STYL DEKORACE

Těžko se určují konkrétní dekorace a doplňky, protože jde o styl individuální a každému se líbí něco jiného. Někdo si Boho styl ladí více eklektického směru, jiný zase do skandinávského.

 • Hippie-Boho se vyznačuje větší pestrostí barevných prvků.
 • Naproti tomu Boho-Chic tíhne více k přírodním odstínům zemitých barev.
 • Boho s prvky skandinavik se inspiruje skandinávským stylem
 • Boho s prvky orientu

Za nejčastější dekorace můžeme považovat tlusté a na dotyk příjemné koberce, deky, plédy a přehozy, dekorativní polštáře a sedací taburety. Také nejrůznější misky, servírovací prkénka, tácy a podnosy, sošky, svícny, lucerny, květináče a dekorace ze dřeva, keramiky, bambusu, korku, peří, korálků, mořské trávy, vodního hyacintu či ratanu. Na zeď můžete použít dřevěná zrcadla, macramé, závěsné květináče, dřevěné police a dekorace z přírodních materiálů určené k zavěšení na stěnu.

NEZAPOMÍNEJTE ANI NA KVĚTINY

Ty jsou neoddělitelnou součástí BOHO stylu, který je v souladu s přírodou. A jaké jsou vhodné? Bohémové jsou lidé, kteří si žijí ve svém světě, a tak se jim může občas stát, že zapomenou na své rostlinné přátele. Proto vybírejte rostliny nenáročné na péči nebo s tlustostěnnými listy (zadržují v nich vodu, takže nepotřebují často zalévat). Váš domov zařízený v bohémském styl bude milovat jakoukoli palmu a palmovité druhy, kaktusy a sukulenty, tchynin jazyk nebo monsteru. Vhodné jsou ale také různé pnoucí a převislé druhy (ty se skvěle vyjímají v závěsných květináčích).

BOHO STYL BARVY

Základními barvami pro Boho styl jsou barvy přírodní, zemité, uklidňující a teplé. Použít můžete hnědou, černou, béžovou, pískovou, smetanovou, olivovou a khaki. Tyto barvy se pak kombinují s hořčicově žlutou, bordovou, vínovou, červenohnědou, temně fialovou a teple oranžovou. Vždy si vyberte jednu základní barvu, kterou použijete cca ze 60-70% a nakombinujte jí s jednou nebo dvěma doplňkovými barvami.

Nebojte se pestrých vzorů, volte je ale raději na doplňcích a dekoracích, které můžete snadno a často obměnit podle nálady. Pokud máte rádi barvy a vzory Indie, Latinské Ameriky či Maroka, v tomto stylu je můžete bez obav použít.

Jestliže vás mnoho barev v interiéru spíš děsí, volte spíše klidnější Eko-Boho či Beach-Boho variantu, u níž dominují klidnější odstíny s jednou hlavní barvou, například hnědou, krémovou nebo pískovou.

BOHO STYL MATERIÁLY

Materiály volte zásadně přírodní, přednost má dřevo v jakékoli podobě. Masivní, recyklované, přírodního vzhledu i lakované. Doplnit ho můžete korkem, bambusem, ratanem, mořskou trávou, vodním hyacintem apod. Dobrou volbou je keramika, kamenina, pálená hlína, kámen, sklo, kovy a nezapomeňte na vhodné tkané textilní materiály, vlnu, kůži a kožešiny. Doplníte-li vše kamínky, mušličkami, peřím či korálky, získáte příjemnou, osobitou atmosféru.

BOHO STYL INSPIRACE


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.