DEN SVATÉHO VALENTÝNA - SVÁTEK VŠECH ZAMILOVANÝCH

07.02.2021

Den svatého Valentýna nebo-li zkráceně Valentýn se slaví každoročně 14.února a většina lidí  tráví svůj čas s těmi, které miluje.

Legendy o vzniku

Jak přesně vznikl tento svátek vlastně pořádně nikdo neví, ale o jeho vzniku kolují hned dvě hlavní legendy. Podle té první je svátek pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě a byl to ve své podstatě svátek zamilovaných. Traduje se, že se v předvečer toho dne vkládaly lístečky se jmény dívek do "urny lásky". Každý mladý muž potom vytáhl jede lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho "miláčkem" v následujícím roce.

Druhá legenda se váže k římskému knězi Valentýnovi, který navzdory zákazu svateb tajně oddával mladé páry. Byl proto zatčen a později popraven právě dne 14. února.

Možné také je, že oba svátky splynuly dohromady a vznikl tak Den svatého Valentina, který oslavuje romantickou lásku zamilovaných dvojic až do dnešních dní.

Zvyky na den zamilovaných

K tomuto dni se váže celá Řada zvyků, ne všechny jsou ale dodržovány u nás. Zamilované páry si píší Valentýnská přáníčka, uzamykají "zámečky lásky", obdarovávají se čokoládou, vonnými svíčkami, různými srdíčky a vůbec romantickými dárky, které mají tomu druhému ukázat, jak moc nám na něm záleží. Mnoho mužů v tento den vyznává svým drahým polovičkám lásku a považuje tento den za tu nejlepší příležitost na žádost o ruku. Po celém světě se během 14. února každý rok uskuteční téměř 220 000 žádostí o ruku.


Prvního máje lásky čas

"Byl pozdní večer - první máj, večerní máj - byl lásky čas."


V Česku se odjakživa slavil svátek lásky na 1. května podle Karla Hynka Máchy a podle Máje. V tento den sice slavíme svátek práce, je to ale tudíž volný den a vždy byl brán jako svátek zamilovaných, včetně celého května, který je brán jako měsíc lásky. Tento den má i svoje tradice, jako je např. polibek pod rozkvetlou třešní, případně jiným ovocným stromem, aby žena do roka neuschla a láska jí stále kvetla.

Překvapte svého partnera či partnerku krásnými sklenkami na víno od dánské značky Hubsch a my Vám k nim přidáme i lahvinku na přípitek


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.