DESIGN KUCHYNĚ - TIPY, RADY, NÁPADY

16.02.2021

Od jakživa jsem považovala kuchyni za jakési středové místo celého domova.

Jako malá holka jsem si tu psala u kuchyňského stolu domácí úlohy, zatímco maminka vařila a celý domov voněl jejím čerstvě upečeným štrůdlem, který jsme všichni milovali. Od chvíle, kdy jsem si pořídila svou první domácnost až do dnešních dob, vždy jsem kuchyni propojovala s obývacím pokojem, jídelnou a někdy i pracovním koutkem a považovala ji bez nadsázky za srdce celého domova. Odehrávaly se tu všechny nejdůležitější věci, děti se tu učily, hrály, stavěly si svoje "bunkry", domácí mazlíčci tu měli svoje pelíšky a návštěvy se většinou sešli u velkého středového kuchyňského ostrůvku spíše než na gauči v obýváku.

Pro mnoho domácností je kuchyně a jídelna i dnes víceúčelové místo, a zvláště v dnešní době se tu řeší téměř veškeré denní dění. Malý školáčci se tu učí, zatímco rodiče vaří a často jim ještě během přípravy jídla pomáhají se školními úkoly. Pokud je v kuchyni zároveň kuchyňský stůl, tráví tu rodina i mnoho společného času u víkendových snídaní nebo běžných večeří.

Mnoho rodin proto stále častěji řeší reorganizace této místnosti a zároveň ji designově více slaďují a propojují se zbytkem domova.

Design celé kuchyně je vždy velkou výzvou. Jde o jednu z hlavních věcí, kterou lidé berou v potaz, pořizují-li si nový dům či byt. Jelikož je kuchyň většinou doslova středem domova, je do ní vidět ze všech ostatních místností. Měla by tedy ladit se zbytkem bytu a být ve stejném stylu. Představte si, jak nevkusně by asi vypadala kuchyně ve venkovském stylu uprostřed minimalistického bytu. Přesto, že se dá mnoho interiérových stylů s citem kombinovat, některé kontrasty jsou přece jen příliš divoké a nesourodé.

Pokud už dlouho toužíte po změně svojí kuchyně, nebo jí chcete více sladit se zbytkem vašeho domova, není potřeba hned kupovat celou kuchyňskou sestavu, bourat příčky a rekonstruovat polovinu bytu. Někdy je to samozřejmě potřeba, ale než přikročíte k takové razantní změně, zkuste napřed pozměnit pár detailů, pořídit nové kuchyňské doplňky a vytěžit maximum z prostoru, který v kuchyni máte. Mnohokrát pomůže i nové, správně rozmístěné osvětlení, nové prostírání na kuchyňském stole nebo změna kuchyňského textilu či záclon.

Máme pro vás pár tipů a ty nejlepší způsoby, jak z vaší kuchyně vytvořit pohodlný prostor pro práci a zároveň místnost, ze které se vám už nebude chtít odejít:-).

Začněme tedy hledat nápady hned teď.

1.TIP: Vyměňte obklady či kuchyňskou plochu. Za kuchyňskou linkou najdete většinou obklady, dnes to ale není jediné možné řešení. Na trhu najdete již mnoho alternativ, které můžete použít místo obkladů a kterými změníte vzhled celé linky. Mohou to být různé obkladové panely a desky imitující kámen, dřevo či obklady, luxusní grafické a dekorační tvrzené sklo, kuchyňské desky z přírodního kamene nebo samolepící mozaikové obklady.

2.TIP: Pokud vám to dovolí prostor v místnosti, můžete ke kuchyňské lince přidat pevný nebo mobilní ostrůvek, který nejen změní vzhled kuchyňské linky, ale zároveň v něm najdete velmi praktického pomocníka. Vzhled snadno ho přizpůsobíte interiérovému stylu, ve kterém máte domov zařízený.

3.TIP: Správné osvětlení dokáže někdy dramaticky změnit vzhled místnosti. Zkuste přidat světla pod horní skříňky, čímž si zajistíte dostatečně osvětlenou pracovní plochu a nebudete si při práci stínit. Máte-li prosklené skříňky, můžete do nich přidat ledková světýlka a budete možná překvapeni, jak se místnost k večeru zútulní. Pokud Vám ze stropu visí lustr s jednou žárovkou, můžete ho nahradit osvětlením ve stylu, ve kterém je zbytek bytu. Nejlépe s nastavitelnými rameny, které má více žárovek a můžete si libovolně nasměrovat paprsky světla přesně tam, kam potřebujete.

Okno v kuchyni zbavte těžkých záclon a závěsů, pusťte do místnosti denní světlo a závěsy nahraďte roletami či žaluziemi. Dnes je seženete ve všech možných provedeních, od látkových, přes bambusové až po dřevěné. Snadno tedy vyberete ty, které podtrhnou atmosféru vašeho domova.

Výmalba v kuchyni a jídelně by měla být světlá, pokud máte barevnou kuchyňskou linku, vymalujte bíle a ostatní doplňky volte v neutrálních barvách.

Máte-li dostatečně velký jídelní stůl, můžete do jeho středu umístit svícen, malé lucerničky nebo vonnou svíčku. Hořící plamínek dodá na útulnosti a teple a ve vaší kuchyni bude rázem příjemnější atmosféra. Za nás doporučujeme např. tuhle nádhernou sadu votivních luceren na dřevěném tácu nebo úžasně vonící svíčku Green Gardenia či Santalové dřevo. Svíčky jsou v nádherných skleněných dózách a Vaši kuchyni úžasně doplní a provoní.

4.TIP: Skladování potravin je nedílnou a důležitou součástí kuchyně. I když máte velkou část potravin ve spíži či v lednici, přesto můžete na kuchyňské lince nebo v polici skladovat potraviny, které potřebujete dnes a denně. Je jen potřeba skladovat je v nádobách, které jsou praktické a stylově se do kuchyně hodí. Vybírat si můžete z různých materiálů, záleží na vás, čemu dáváte přednost. Milujete-li přírodní materiály stejně jako my, můžete si vybrat i u nás na e-shopu :-)

 TIP: Přečtěte si náš článek  4 TIPY, JAK CHYTŘE USPOŘÁDAT POTRAVINY V KUCHYNI

5.TIP: Sundejte horní skříňky! Tahle změna bude vidět nejvíce. Pokud si už nějakou dobu říkáte, že horní skříňky v kuchyni vám přijdou zastaralé a nemoderní, zkuste jich pár sundat. Nemusíte všechny, nějaký úložný prostor je praktické ponechat, ale sundáte-li jednu či dvě třeba na kratší straně stěny, prostor se vám neuvěřitelně zvětší a provzdušní. Najednou jako byste se mohla ve své kuchyni více nadechnout, budete mít i větší chuť pustit se do vaření či pečení vašeho oblíbeného moučníku. Prostor po skříňkách můžete nechat volný, vytvořit si z něj uměleckou plochu, pověsit do něj závěsné kuchyňské doplňky, přidat police, cokoli podle vlastního vkusu:-).

6.TIP: Protřiďte věci, které nepotřebujete, které jste již minimálně rok nepoužili, které jsou staré, rozbité či zdeformované. Kuchyňský nůž se zlomenou špičkou či uvolněnou rukojetí moc parády nenadělá, a navíc je nebezpečný na používání. Hrnek s prasklým ouškem Vám po ránu moc nálady nepřidá a talíř, ze kterého se už dávno smyl všechen dekor vás příliš nepotěší. Neobklopujte se nefunkčními a ošklivými věcmi, pak se cítíte stejně aniž byste věděli, čím to je. Nejen že se budete po takovém úklidu cítit lépe, ale kuchyně bude zase o kousek volnější a vzdušnější.

A pokud budete po tomto úklidu potřebovat nové hrnečky či talíře, určitě si u nás vyberete:-)

7.TIP: Úchytky na kuchyňské lince můžete úplně sundat, nebo vyměnit za takové, které dodají kuchyni šmrnc a správnou atmosféru. Na výběr máte od mosazných, chromových, kovaných, keramických, barevných či dřevěných až po extravagantní úchytky např. z lana, kůže, betonu apod. V tomto bodě se můžete i skvěle vyřádit a jste-li jen trochu kreativní, můžete si vyrobit úchytky ve vlastním designu.

8.TIP: Rozhodně se nebojte dát do kuchyně pokojové rostliny a bylinky, které jsou do kuchyní jako stvořené. Nic interiér neoživí tak skvěle, jako zelené bylinky na kuchyňském okenním parapetu, závěsné rostliny v rozích místnosti či umělecká váza plná rozkvetlých květů na jídelním stole. Pokud si s tímto bodem nevíte rady, mrkněte se na naše obaly na rostliny, vázy i závěsné květináče a můžete si vybrat podle libosti.

9.TIP: Kuchyňské textilie jsou jednou z věcí, kterou můžete snadno nahradit a dodat tak kuchyni úplně jiný vzhled. Zkuste vyměnit oprané a roztrhané kuchyňské utěrky za nové kousky, místo plastové lahve s jarem si pořídit skleněné karafy s dávkovačem, umělohmotné kartáče a houbičky vyměnit za kartáče a houbičky z kokosových vláken a na jídelní stůl prostřít prostírání z mořské trávy. Vzhled vaší kuchyně vás překvapí, a to jste do ní neinvestovali desítky tisíc korun.

Doufáme, že se vám naše tipy hodí a držíme palce při vytváření toho vysněného domova. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám to povedlo:-).

Autor článku: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.