FILOSOFIE ŠŤASTNÉHO DOMOVA OČIMA JEDNÉ MÁMY

10.04.2022

Stejně jako mnozí, i my jsme zvědaví a toužíme nahlédnout do domova cizích lidí. Proto jsme se vydali do malé obce nedaleko Hodonína na návštěvu k mladé učitelce na rodičovské dovolené, Nikol. S manželem se před lety pustili do rekonstrukce domu a jsme nadšení, že vám můžeme ukázat výsledek jejich usilovné práce. Jaké to je rekonstruovat starý dům, jak těžké je ladit interiér a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím rozhovoru s touto sympatickou maminkou dvou kluků.

Nikol, rekonstrukci domu jste dokončili relativně nedávno. Jak moc to bylo náročné? Dělali jste si rekonstrukci svépomocí?

Letos tu syn oslaví už páté narozeniny a my stále nemáme hotovo. Přesněji, interiér domu je kompletní, nicméně zahrada nám ještě několik sezón potrvá. Rekonstrukce je náročná věc, může vás leccos nemile překvapit. My měli štěstí a nezažili jsme žádnou situaci, která by nás zbrzdila. Dům byl v poměrně dobrém stavu, suchý. Důležité pro nás bylo, že jsme měli zázemí a bydleli jsme u mých rodičů, kde jsme měli k dispozici kompletně vlastní bydlení. Nemuseli jsme tedy spěchat. Celkově nám velkou oporou byli moje i manželovo rodiče, patří jim od nás za to velké poděkování. Od podpisu smlouvy trvala rekonstrukce celkem dva roky. Díky manželovi, který je velice zdatný v řemesle, jsme rekonstruovali svépomocí. Máme i spoustu známých a přátel řemeslníků, kteří nám také pomohli. Jen střechu a okna jsme přenechali odborníkům.

Když se za tím vším ohlédnete zpátky, šli byste do rekonstrukce znovu?

Určitě ano. Tím, že jsme měli hladký průběh, to pro nás nebylo nijak zvlášť stresové období.

Vidím, že máte interiér krásně sladěný. To je vaše práce? Podílí se na zařizování bytu i manžel nebo vám nechává volnou ruku?

Děkuji. Interiér je moje parketa, manžel má na starosti tu tvrdou dřinu. A já mu za to musím srdečně poděkovat. Někdy si opravdu vymýšlím a on má se mnou velkou trpělivost. Co se interiéru týče, své nápady občas sdílím s kamarádkou fotografkou a grafičkou, která má přeci jen větší smysl pro detail.

Kde se ještě inspirujete? Vidím, že je vám blízký skandinávský styl s prvky minimalismu. Je těžké vše sladit?

Je to hrozně těžké. Nejvíce se inspiruji na sociálních sítích, na profilech o bydlení. Jenže výsledek se pak dost často nepodobá obrázku, pro který jsem se nadchla. Musím se pak ujišťovat, že jsou to jen fotky, nastylizované interiéry připravené na fotografování. Jenže my tu žijeme, jíme, spíme, hrajeme si, pracujeme. A domov jako takový prostě jak z časopisu nevypadá. Líbí se mi hodně stylů, že je ani sama neumím pojmenovat. Mám ráda jednoduchost, vzdušnost, přírodní materiály a tím je mi asi skandinávský styl nejblíže.

Ložnici ale zařizuje v boho stylu. Proč?

Nejspíš se z toho nevyklube úplně čisté boho, ale je mi inspirací. Zkrátka to dělám tak, jak to cítím. A protože ložnice je pro mě místo, kde má být cítit teplo a útulno, je laděna jemněji než zbytek domu. Tím, že je to půdní prostor, se mi vyloženě nabízelo zakomponovat do interiéru co nejvíce dřeva.

V obýváků máte výrazné barevné prvky, například okrové křeslo nebo tmavě zelenou stěnu. Moc se mi to v kombinaci se dřevem líbí, je to hřejivé a útulné. To byl váš nápad nebo jste se někde inspirovala?

Popravdě, je to už pět let, tak nevím. Zelenou mám ráda téměř ve všech odstínech. V době zařizování mě hodně oslovovaly rostliny. Chtěla jsem mít všude hodně pokojových rostlin a motivů, takže zelená se sama nabízela. A k ní okrová prostě patří. Křesla jsem dostala od babičky a dědy, byl to jejich svatební dar, tak jsme jim vdechli nový život. A když nad tím uvažuji, původní potah byl zelený, tak to byl asi osud.

A co dětský pokojíček, podílel se syn na jeho vzhledu nebo to pro něj bylo překvapení?

Aktuální pokoj je už jednou předělaný. Původní měl syn ve veselých žlutých odstínech, ale coby školák už má jiné potřeby a zájmy. Nechali jsme udělat postel na míru, přibyl psací stůl. Celý pokoj byl překvapení, odemkli jsme ho až v den synovo narozenin.

Považujete vaše bydlení za dokončené nebo máte ještě při zařizování bytu nějaké plány?

Manžel je nešťastný, že je skoro vše hotové a nebude mít co dělat. Tak asi něco vymyslím😊. V plánu je tedy ještě horní koupelna. Při stěhování jsme si mysleli, že nám bude jedna stačit, a tak máme v horním patře jen toaletu s umyvadlem. Tam plánujeme přidat i sprchový kout. A mladšímu synovi budeme také dělat vlastní pokoj.

Kdybyste měla možnost si vybrat 3 bytové doplňky z našeho e-shopu, jaké by to byly a jak byste je využila?

Určitě bych vybrala dřevěný traktor pro mladšího syna do nového pokojíčku. Moc ráda dětem kupuji dřevěné hračky víc než kterékoli jiné, nejenže jsou krásné, ale i udržitelné.

Nově zařízenou ložnici bych zútulnila touto měkkou dekou s přírodním motivem. Pravděpodobněji bych ji použila jako přehoz přes postel. 

A v obýváků bych doladila kout s okrovým křeslem černým kovovým svícnem, který by se skvěle hodil k ostatním bytovým doplňkům, které tu mám.

Vidím, že provádíte ještě nějaké stavební práce na zahradě. Co z toho bude?

Ano, dvorek a zahrada jsou ještě ve fázi úprav. Chybí nám povrch a zastřešení terasy, také fasáda ze strany zahrady. To vše je v plánu. Loni udělal manžel přístřešek a zázemí na letní kuchyni, která bude už letošní grilovací sezónu v provozu. No a prostor nám nabízí, a je to mé velké přání, udělat u ní zabudovanou vířivku. To je ale skutečně zatím jen vize do budoucna.

Co byste ráda doporučila našim čtenářům, kteří řeší jak vybavit svůj domov? Jsou nějaké překážky, na které by si měli dát pozor? Máte pro ně nějaké praktické tipy, které vycházejí z vaší osobní zkušenosti?

Hlavně se řídit svými pocity a nenechat se negativně ovlivnit silou sociálních sítí. To, že někdo jiný má bydlení takové a makové. Takže praktická zkušenost - držte se svých možností, zkuste si větší část práce udělat sami, to potom člověka i více těší, a buďte trpěliví. Některé věci nejdou hned.

A na závěr se zeptám, co pro vás znamená domov?

Všechno. Jsem tu šťastná. Je to pro mě sice práce, nekončící honička za úklidem a starosti. Ale je to také láska, velké partnerské dílo, ve kterém se zrcadlí ochota, dohoda a obětavost. Něco, co jsme s mužem vybudovali, abychom to tu mohli s našimi dětmi sdílet ve zdraví a radosti.

Moc vám děkuji za rozhovor.

I já děkuji.

A vy, naši milí čtenáři, pokud se vám rozhovor s Nikol líbil a rádi byste nahlédli do interiérů dalších lidí, přihlaste se níže k odběru novinek. Do rubriky "Na návštěvě u..." budeme přispívat pravidelně.

Jestliže sami máte bydlení v některém ze stylu našeho e-shopu, které byste rádi ukázali ostatním, pošlete nám fotku na interde@seznam.cz a my se s vámi spojíme. 

Autor článku: Bc. Hana Levčíková 


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.