HARMONIE BAREV V INTERIÉRU

25.05.2022

Aneb jak vyladit domov k dokonalosti

Útulný domov, ve kterém se cítíme příjemně a bezpečně, je základem spokojeného života. V tom hrají velmi důležitou roli i barvy, které v interiéru použijeme. V následujícím článku vám poradíme, jaké barvy jsou vhodné na výmalbu a které se hodí spíše na dekorace. Prozradíme vám, jak barvy působí na vaši psychiku a v neposlední řadě se dozvíte, jak barvy správně ladit a kombinovat.

Řiďte se vlastním vkusem, ale nezapomínejte na pravidla

Špatně zvolené barvy v interiéru působí nevkusně a mohou vyvolávat nepříjemné pocity. Před samotným výběrem odstínů se nejprve seznamte se základním dělením barev a ujasněte si, co upřednostňujete. Berte také v potaz, jak máte velké místnosti a na jakou světovou stranu jsou situované.

 • Neutrální - Sem náleží odstíny černé, bílé a šedé, které jsou kombinovatelné prakticky se všemi barvami.
 • Studené - Studené barvy uklidňují, pomůžou vám se soustředěním a jsou vhodné pro odpočinkovou zónu. Řadí se mezi ně např. odstíny modré, zelené a fialové.
 • Teplé - Teplé barvy působí pozitivně, ale zacházejte s nimi opatrně. V malých místnostech raději vybírejte světlejší odstíny, abyste si opticky nezmenšili prostor. Teplé barvy také umí pocitově zvýšit teplotu v místnosti až o 3 stupně. Patří mezi ně např. žlutá, oranžová a hnědá.
 • Světlé - Světlé barvy se hodí (nejen) do menších pokojů. Opticky vám zvětší prostor a krásně ho projasní.
 • Tmavé - Naopak tmavé barvy jsou vhodnější do velkých místností, protože je opticky zmenšují. Jsou ideální na hru s kontrasty a nejlépe uděláte, když je použijete na barevné dekorace a doplňky.

Barvy dokáží změnit ráz i náladu místnosti

Jak barvy ovlivňují vaši psychiku a emoce?

To, jaká barva je vám příjemná, ovlivňuje váš temperament, povaha, vlastní preference, nebo dokonce to, jestli jste zimomřiví či horkokrevní. Někdo upřednostňuje světlejší studené odstíny, jiní mají radši teplejší a tmavé barvy. Co ale člověku navozují konkrétní barvy obecně? Pojďme se na některé podívat.

 • Zelená - Je to barva přírody a zdraví, uklidňuje a působí relaxačně. Údajně podporuje i plodnost a rovnováhu.
 • Modrá - Snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční tep, zklidní vám tělo i mysl.
 • Růžová - Je to něžná a energická barva zároveň. Zvyšuje chuť na sladké a podpoří vaši chuť k jídlu.
 • Broskvová/meruňková - Jemná barva, které působí útulně a má vliv na vaši emocionalitu.
 • Vínová - Barva klidu, která v sobě odráží hrdost, vznešenost, úspěch a eleganci.
 • Bílá - Základní barva plná čistoty a elegance. Může působit sterilně, ale s vhodnou kombinací barev uklidňuje duši a rozjasňuje prostor.
 • Hnědá - Ve hnědé se odráží střízlivá a vážná povaha. Působí stabilně a spolehlivě, je elegantní.
 • Žlutá - Teplá barva, která vás povzbudí a dodá vám energii a optimismus.
 • Červená - Podporuje chuť k jídlu, pozitivně stimuluje smysly a povzbuzuje sebevědomí. Určité povaze může vyvolávat agresivitu. Na někoho působí eroticky.
 • Fialová - Je to barva meditace, duševního sebevědomí, může vám vyvolat i pocity nostalgie.
 • Oranžová - Pomáhá bojovat proti únavě, vyvolává radost a optimismus. Působí hřejivě.
 • Šedá - Nenápadná a neutrální barva, odráží se v ní průměrnost.
 • Černá - Ve velké míře může působit smutně a negativně. Je vhodná zejména na doplňky a čistou eleganci.

Každá barva působí na člověka jinak.

Obklopte se barvami

Jakou barvou vymalovat jednotlivé místnosti jsme vám už jistě trochu napověděli. Nahlédněme tomu však pod pokličku detailněji.

 • Ložnice - Do ložnice se nejvíce hodí klidné světlé barvy, které evokují odpočinek a relaxaci. Nejčastěji se používají studené odstíny, ale neuděláte chybu ani s jemnými teplými barvami. A jaké to jsou? Zelená, modrá, písková, vínová, broskvová, růžová. Co se týká dekorací a doplňků, skleněná váza z růžového skla se na vaší komodě bude obzvlášť vyjímat. V posteli vás příjemně zahřeje měkká deka z recyklované bavlny.
 • Obývací pokoj - Tato společenská místnost, kde rodina tráví nejvíce času pospolu, by měla působit vzdušným dojmem. Krásně ji prozáří barvy jako bílá a světle zelená, zároveň ji ale zútulní např. levandulová či kakaová barva. Nezapomeňte na květiny, bez nich by prostor působil chudě. Můžete je mít stylově uložené např. v cihlovém koši z přírodních materiálů.
 • Kuchyň - Kuchyně a jídelna je univerzálním místem, kde můžete použít jakoukoli barvu z teplého i studeného spektra. Mnohdy stačí použít originální dlažby a barevné doplňky jako např. květinové dezertní talířky nebo veselé barevné hrníčky na kávu. Mezi oblíbené barvy do kuchyně patří žlutá, červená a hnědá.
 • Dětský pokoj - Pokoj pro děti by neměl působit nudně a sterilně, proto se vyhněte čistě bílé. V této místnosti se můžete kreativně vyřádit, ale pozor na překombinování barev. Nikdy nešlápnete vedle s modrou, růžovou a zelenou. Dětské dekorace a doplňky mohou dětský pokojík skvěle doladit.
 • Koupelna - Koupelna je místem relaxace a nejvíce jí lichotí studené barvy jako tyrkysová, modrá a zelenkavá. Tuto místnost příjemně zútulníte v kombinaci se dřevem, kovovými prvky nebo měděnou barvou.


Co když nevím jak na to?

Nemáte-li cit na ladění barev, nebojte se použít barevné spektrum, díky kterému dokážete snadno vytvořit harmonickou souhru barev nebo příjemné kontrasty.

V prvním případě se držte jednoduchého pravidla, kterým je kombinování 3 odstínů jedné barvy od světlé po tmavou. V druhém případě stačí sáhnout po protikladech, jako jsou teplá vs. studená, světlá vs. tmavá.

Pokud neholdujete čistým barvám a upřednostňujte spíše vzory, podívejte se po tapetách. S květinovými, tropickými či ornamentálními motivy neuděláte v moderní domácnosti chybu.

Věříme, že jsme vám dodali spoustu nové inspirace do vašeho bydlení. Chcete také inspirovat ostatní a ukázat, jaké barvy jste nakombinovali u vás doma? Neváhejte se nám pochlubit na našem Fb profilu, napište nám a nezapomeňte připojit i fotky. 

Autor: Hana Levčíková


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Pokud se Vám náš článek líbil a rádi byste četli i další, přihlaste se k odběru newsletterů :-). Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejen nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky, ale také se mezi prvními dozvíte o všech slevách, akcích a novinkách na našem e-shopu.