JAK SE ŽIJE NA CHALUPĚ V SRDCI ČESKÉHO RÁJE

06.08.2022

Dnes jsme navštívili Terezu, maminku dvou dětí, třináctiletého Tadeáše a jedenáctileté Julie. Se svou rodinou žije v Praze, ale mnoho času tráví na chalupě v srdci Českého ráje, kterou sdílí s tatínkem svého muže. 

Řekněte nám Terezo pro začátek něco o sobě, o Vaší rodině a samozřejmě i o Vaší krásné chalupě:-)

Jak jste již zmínila, jsem maminka dvou dětí, třináctiletého Tadeáše a jedenáctileté Julie. Soukromě učím a jsem zpěvačka, příležitostně korektorka knih a textů. Žijeme v Praze. Máme roční fenku italského vodního psa Heidy. Mám ráda divadlo, knihy, cestování, turistiku, lyže, kolo, vaření a pečení. Píšu svůj kuchařský blog Mom´s hotel - moje kuchyně. Můj muž Honza pracuje v IT. Jezdí na kole, na motorce, potápí se a krásně maluje. Syn hraje basketbal, jezdí na kole, lyžuje a hraje na kytaru. Dcera miluje zvířata. Jezdí na koni, na kole, lyžuje a je velice tvořivá. Chalupu sdílíme s tatínkem mého muže, jezdí sem i mužův dospělý syn z prvního manželství Vojta, který tu nejen odpočívá a jezdí v okolí na kole, ale také ochotně pomáhá. Trávíme tu hodně času. Chalupa stojí v Českém ráji, podrobnosti o ní jsou již v rozhovoru. 

Co pro vás znamená domov? Jak toto slovo vnímáte?

Domov je pro mne nejdůležitější místo na světě. Místo, kde se potřebuji cítit bezpečně, kde to musí vonět čistotou, ale i domácím chlebem, který peču. Když se řekne domov, mělo by mě zaplavit teplo. Domov je můj muž, jsou to moje děti. Ale jsou to i vzpomínky na dětství a na byt v malém městě, ve které jsem vyrůstala, na chatu na Vysočině, kde jsem strávila překrásné a bezstarostné roky jako malá holka.

Cítím se doma na dvou místech. V našem domě, který stojí na kraji Prahy přímo u lesoparku, ale také na naší chalupě v srdci Českého ráje. Všude, kde bydlím, potřebuji mít vše "vymazlené" a ráda se obklopuji věcmi, které jsou mému srdci blízké.

Terezo, Vaše chata je splněným snem mnoha lidí😊. Řeknete nám o ní něco? 

Na místě dnešní chalupy stála stará roubenka nejspíše z 18. století. Koupili ji kdysi rodiče mého muže. Strávil tu půlku dětství. Stavba nebyla v dobrém stavu, dlouho se uvažovalo o rekonstrukci. Vše nakonec dopadlo jinak. Jeho maminka bohužel kvůli nemoci předčasně odešla. Bude to už dvacet let. Přemýšlel se svým tatínkem, jak s chalupou naložit. Rekonstrukce by byla velice nákladná a nejspíše by z původní roubenky nezbylo skoro nic. Rozhodli se tedy, že postaví novou, trochu zvětšenou kopii té původní. Je to dojemná památka na maminku. Sdílí ji spolu.

Chalupa je zčásti roubená a zčásti zděná a stavěla ji firma. Kolaudovala se v roce 2006. O rok později jsem tam začala jezdit i já, když jsem s mým mužem začala žít. Stále je na čem pracovat, ať už je to zahrada a okolní veliký pozemek, který se táhne až k lesu, nebo drobnosti uvnitř. Před třemi lety jsme se třeba sami pustili do bílení a musím říct, že to mělo své kouzlo. Hodně práce tu zastane i dědeček, bez něho by chalupa nebyla tím, čím je.

Byla stavěná s myšlenkou, že se v ní dá pohodlně žít. Má kromě světnice ještě čtyři pokoje, dvě koupelny a špajz. Jestli se sem někdy nastěhujeme, nevylučuji. S dětmi by to v současné době nebylo praktické vzhledem k dojíždění do školy, na kroužky, za kamarády. Je to malá vesnička vzdálená 6 kilometrů od Jičína, kde není ani obchod. Což má své kouzlo právě o víkendech a o prázdninách. Já jsem soukromá učitelka a zpěvačka, momentálně potřebuji být více v Praze. Tuším, že muž by to ale uvítal a svou práci by přizpůsobil. Vím, že je to jeho přání. Jezdíme sem ale často a jak už jsem zmínila, je to plnohodnotný druhý domov. Když roztopíme kamna, začne v nich praskat oheň a já si s knížkou lehnu na protější gauč, stane se ze mě nejšťastnější člověk na světě. Pro tohle místo mám obrovskou slabost. A druhá záležitost, kterou tu miluji, jsou letní snídaně na verandě za doprovodu ptačího orchestru a šumění osik.

Chatu jste si zařídili ve venkovském stylu, vše máte doladěné modrou barvou. Proč zrovna modrá barva? A bylo těžké vše sladit?

Roubenka i prostředí, ve kterém stojí, venkovský styl vyžaduje. Modrou barvu miluji. Ve všech odstínech. A k chalupě mi tak nějak patří. Vše se asi začalo odvíjet od modrobílé sedačky, kterou jsme sem nastěhovali z našeho prvního bytu. Ten byl zařízený ve stylu Provence. Pak přišly na řadu závěsy, polštářky, doplňky... a postupně jsem došla až k modrým látkovým srdíčkům a andílkům. Andělé mě obklopují nejen na chalupě, ale i doma. Vždycky u sebe nějakého mám. V autě, ale i při zpívání na koncertě.

Sladit vše rozhodně těžké není. V dnešní době, kdy seženete všechno, na co si jen pomyslíte, je to hračka. Vycházím z toho, že základem je dřevo. K němu se hodí jakákoliv barva. Jelikož tady převládá modrá, ladím ji s bílou, červenou, béžovou. Chci hlavně zachovat venkovský styl.

Je vidět, že milujete dřevo. Dřevěná je dokonce i celá kuchyňská linka? To byl Váš nápad, nebo jste se někde inspirovala?

Ano, dřevo milujeme. Na pohled, na dotek, pro jeho vlastnosti, ale i vůni. Převládá i v našem domě. Neumím si představit, že by na chalupě stála kuchyňská linka z jiného než přírodního materiálu. Ostatně i doma ji mám z dřevěné dýhy. Obě jsou z Ikea, vlastníma rukama smontované a postavené. Mám tyto kuchyně moc ráda pro jejich kvalitu i "výdrž". Vařím a peču denně, procházejí tedy těmi nejnáročnějšími zátěžovými testy. Montovat nábytek je jedna z věcí, která mě po boku mého muže moc baví. Spoustu mě toho naučil. Ač je z oboru IT, je velice zručný a mám pocit, že umí všechno. V domě i na zahradě. Dekor této kuchyně pro mne byl láskou na první pohled.

Jaký styl bydlení je Vám blízký a z jakého důvodu? Do jakého stylu máte sladěný Váš domov?

Kdybych měla mít domov zcela ve stylu, který je mému srdci nejblíž, pak bych měla venkovský dům ve tvaru L, kde by převládalo dřevo a kámen. Uvnitř by byla prkenná podlaha a selský nábytek, spousta konzolových stolků s lampami, proutěné koše, venkovské závěsy a spousta květin, velkých svíček, luceren a látkových dekorací. Vlastně takový rakouský styl. Říkám, že jsem srdcem napůl Rakušanka. V té zemi se cítím jako doma a je asi jediná, za kterou bych naši vlast vyměnila.

Náš dům v Praze splňuje vše, co máme rádi. Měli jsme štěstí, že jsme si ho mohli sami vymyslet. S návrhem, aby stavba obsahovala tři různé hmoty - omítku, dřevo a kámen - přišel muž a byl to geniální nápad. Žijeme tu devátým rokem a stále se z podoby i praktičnosti domu radujeme. I když bydlíme na okraji hlavního města a dá se říci, že téměř v přírodě, zcela venkovský dům by se sem nehodil. I tak v interiéru toho našeho dominuje dřevo - od podlah přes okna až k většině nábytku. Zvenku působí moderně, ale už když vstoupíte na zahradu, pochopíte, že se tu mísí venkov s městem. A uvnitř tomu není jinak. Nemáme rádi sterilní prostředí a lesklé povrchy nábytku. Myslím si, že je u nás útulno a je tu cítit to pravé teplo domova. Stěny jsou různě barevné a nechybí obrazy, fotografie, vzpomínkové předměty, a samozřejmě andělé a svíčky. Vnímám tady výborné energie a věřím, že se u nás lidé cítí dobře.

Kde berete inspiraci a nápady?

Mám stále oči dokořán. Inspirují mě buď věci nebo výtvory jiných lidí, které někde zahlédnu, nebo dostávám nápady při listování časopisy o bydlení, které mám moc ráda. Přiznám se, že jsou to hlavně ty s venkovskou tématikou. Skvělé nápady má ale i můj muž, hlavně co se týče zahrady. Vše nejraději dělá sám. Sází stromy, keře, postavil si zahradní domek, položil terasy, vyrobil mi zvýšený záhon i vysněnou bylinkovou zahrádku doma a na chalupě. Teď sní o biotopu. Samozřejmě mě nakazil.

Preferujete značkové zboží nebo naopak DIY výtvory?

Značkové zboží nemusí vždy znamenat záruku kvality. Záleží na tom, jestli jde o nábytek, oblečení, boty, doplňky... Někde se značka vyplatí, někde nic neznamená. Já velice ráda podporuji vlastnoruční výrobky, mají své kouzlo. Zvlášť když jde o dekorace. A ráda dávám starým věcem nový život. Ne že bych sama uměla restaurovat nábytek nebo opravovat věci, ale mám slabost pro bleší trhy, hlavně ty německé a rakouské. Doslova za pár euro na nich vždy seženu překrásné věci s příběhem, který chci dál psát třeba právě na chalupě. Tam ostatně stojí podstatná část zrenovovaného nábytku z původní roubenky. Zachránilo se i nějaké nádobí, kolo od vozu, chomout, obrázky... Bohužel by toho bylo více, ale při strhávání staré stavby prý záhadně hodně věcí zmizelo. A to je mi moc líto. A tak to kompenzuji postupným nakupováním v bazarech a na již zmiňovaných bleších trzích. Ještě mi chybí truhla, volně stojící zrcadlo a kolovrátek.

Kdybyste měla možnost si vybrat 3 bytové doplňky z našeho e-shopu, jaké by to byly a jak byste je využila?

Ve vašem e-shopu je tolik krásných věcí, že bych nevěděla, kterou vybrat dřív. Ale zaujala mne například dřevěná tabulka na zeď Farmhouse, plédy, které mám tak ráda, a taky přírodní stolička od House Doctor.

Co byste doporučila našim čtenářům, kteří by rádi svůj domov nebo chatu chtěli také sladit do venkovského stylu? Máte pro ně nějaké praktické tipy ze své osobní zkušenosti?

Nejsem žádný designer nebo poradce, řídím se především svým citem. Myslím si, že by měl každý, kdo zařizuje nějaký interiér, vycházet především z charakteru bytu nebo domu. Vše by spolu mělo souviset. Asi je lepší zařizovat například drobnosti postupně, až když na místě nějakou dobu žijete. Nápady totiž chodí až časem a představu si lépe vytvoříte takzvaně "za chodu". Kdybychom se bavili o víkendových domovech... Příčí se mi, když se chaty a chalupy stávají skladištěm věcí, které se už nehodí do bytu nebo domu a jsou zcela v jiném stylu. Raději si budu dlouho šetřit na krásnou novou (nebo i starou) komodu, která na chalupu zapadne, než tam postavit za každou cenu kousek třeba z 50. let, nebo naopak moderní.

Také asi není úplně ideální někoho zcela kopírovat. Váš domov by měl být součástí vaší duše. A především byste se v něm měli cítit dobře vy sami.


Autor: Lenka Fouňová

ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Pokud se Vám náš článek líbil a rádi byste četli i další, přihlaste se k odběru newsletterů :-). Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejen nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky, ale také se mezi prvními dozvíte o všech slevách, akcích a novinkách na našem e-shopu.