BALKON – VÁŠ KOUSEK RÁJE: TIPY NA BALKONOVÉ KVĚTINY PODLE SVĚTOVÝCH STRAN III.

22.04.2020

Balkon směřující na východ má opět svoje klady i zápory, jako to bývá vždy a se vším. Já osobně miluji východy slunce a když jsem měla příležitost, nevynechala jsem jedinou. Sedávala jsem brzy ráno na terase s hrnkem kávy a pozorovala východ slunce. To ticho kolem, které ruší jen zpěv ptáků je pro mne zkrátka jedna z nejúžasnějších chvilek. 

Balkon na východ proto vnímám jako kladnou věc. Ráno a dopoledne si můžete užívat slunečních paprsků, ale odpolední letní výheň se Vám vyhne, protože v tu dobu již balkon skýtá stín a klid. Zároveň nemusíte nijak šetřit květinami, poroste Vám zde v podstatě cokoli, kromě rostlin, které přímé horké slunce vyloženě vyžadují. O nich jsme si říkali v prvním článku této minisérie JIH: Rostliny vhodné na balkony, kde celý den praží slunce.


VÝCHOD: Rostliny vhodné na balkony, kam svítí slunce jen ráno

Východní balkon můžete osadit např. klasickými muškáty, petúniemi či fuchsií, bát se nemusíte ani hortenzie nebo azalek. Další rostliny snášející velmi dobře polostín jsou begónie, pantoflíček, měsíček, petúnie, nestařec nebo lobelka.

Pokud máte spadeno na okrasné traviny, nejvhodnější bude ostřice, z okrasných keříků lze zvolit např. Skimii, která je nenáročná, dobře zvládá různé světové strany, hodí se do stínu i polostínu a nemá ráda ostré sluneční paprsky. Keř je stálo zelený a květenství se skládá z drobných bílých kvítků.

Milovníci voňavých bylinek se nemusejí bát, že bych na ně zapomněla. Na východním balkoně Vám dobře poroste pažitka či lahodný kopr. Do truhlíku si můžete také vysít Bazalku, která nádherně voní a odežene z Vašeho balkonu všechny komáry a dotěrný hmyz.

Bazalka má více druhů a mnoho odrůd, které se od sebe liší chutí, vůní, barvou i tvarem listů. Vyzkoušet můžete nejznámější variantu Bazalku pravou, méně známou Bazalku vytrvalou, která se vyznačuje silnou aromatičností nebo Bazalku tenkolistou, která má tenké, malé, špičaté lístky. Červenolistá bazalka je také velice zajímavým druhem a dodá Vašemu balkonu fialovou barevnost.

Příště se podíváme na poslední díl naší minisérie a to na ZÁPAD: Rostliny vhodné na balkony s odpoledním sluncem

"Doufáme, že se Vám naše tipy hodily a inspirovali Vás k přetvoření nudného šedého balkonu na útulné a přívětivé místo plné zeleně, které Vám pomůže relaxovat a každý den se alespoň na chvíli vzdálit od všedních každodenních starostí. Pokud ano, podělte se s námi a pošlete nám fotku Vašeho kousku ráje. Můžete tak inspirovat ke štěstí a spokojenosti i ostatní."

Autor: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.