Létu vládne stolování pod širým nebem

26.06.2022

Létu vládne stolování pod širým nebem - barbecue, grilování, pikniky, zahradní slavnosti, snídaně v trávě nebo dopolední Brunch. Ať už jste doma na zahradě, na dovolené v kempu pod stanem nebo s karavanem nebo jen na výletě v přírodě, jídlo pod širým nebem má vždy příchuť romantiky a letní pohody. Pojďme se podívat na jednotlivé rozdíly mezi těmi to pojmy, omrknout místa, kde můžete veřejně grilovat, užít si piknik nebo opékání buřtů a připomenout si, čím se na stolování venku, vybavit.

Co je piknik asi každý ví a tak není potřeba si jeho význam nějak široce specifikovat. Stačí připomenout, že jde o servírování jídla venku na dece, povětšinou v přírodě, na louce, u vody nebo třeba i v letním kině. Pikniky bývají součástí rodinných výletů a setkávání s přáteli, v posledních letech ale jejich obliba prudce roste a není již ojedinělé, že pikniky pořádají i firmy pro své zaměstnance nebo obchodní partnery.

Brunch, na rozdíl od pikniku, který můžeme pořádat v jakoukoli denní dobu, je pouze dopolední záležitost. Jde o jakousi pozdní snídani nebo brzký oběd, či spíše o jídlo, které kombinuje obojí a pořádá se právě mezi snídaní a obědem. Servírují se většinou teplá jídla svačinového typu, jako jsou tousty, pizza, slané koláče či palačinky (slané i sladké), ale také pečivo zapečené se šunkou a sýrem, ovoce a zelenina.

Mezi další oblíbené venkovní stolování a servírování chutných jídel patří bezesporu grilování a barbecue. Že mezi tím nevidíte rozdíl? A přesto grilování ve skutečnosti neznamená přesně to samé, co barbecue.

Grilování je podle wikipedie tepelná úprava pokrmu topnou spirálou (v troubě, v mikrovlnce s grilem) nebo žhnoucími kusy dřevěného uhlí, briket nebo dřeva (otevřená ohniště a grily). Grilovat můžeme na roštu nad otevřeným ohněm, na lávových kamenech, na elektrickém grilu nebo na kamenné desce. Griluje se především maso, ale můžete tímto způsobem připravit ovoce, zeleninu, ryby, hamburgery a mnoho dalšího. Za pár minut tak vykouzlíte voňavý pokrm se specifickou chutí.

Barbecue naproti tomu znamená dlouhou a pomalou tepelnou úpravu potravin za přítomnosti kouře. Zdroj tepla v grilu (udírně) je umístěn mimo maso. Barbecue je rozšířené především v Texasu, v Kansas City, v Memphisu a na jihu USA. Kromě pomalé úpravy masa je americké barbecue známé speciálním kořením a omáčkami, kterými se maso před koncem grilování často potírá, čímž získává onen známý lesklý a chutný vzhled.

Zdroj: Grilování - Wikipedie (wikipedia.org)

Chystáte se letos v létě pořádat rodinný piknik, zahradní párty nebo grilovačku s přáteli? Nezapomeňte se vybavit alespoň základním vybavením, které vám přípravu jídla venku usnadní a zpříjemní.

Na co nezapomenout?

Vybavte piknikovým košem, do kterého uložíte všechny potřebné věci. Hodit se budou ubrousky či utěrky, krabičky s jídlem, termoska s chlazeným nápojem či zmrzlinou,  příbory a talířky, víno a skleničky, deka, polštářky a třeba i přenosný gril. Pořádáte-li piknik při západu slunce, vezměte sebou i lucernu nebo svícen a romantika je zaručena😊

Veřejná místa na grilování a pikniky

Chcete-li romantiku ještě podpořit, můžete vyrazit na piknik do zámeckých parků a zahrad. Nedaleko Prahy se nachází např. zámek Loučeň, kde najdete rozlehlý zámecký park v anglickém stylu, plný labyrintů a bludišť. Tam pro vás připraví na objednání piknikový koš plný dobrot podle vašeho výběru.

I přímo v Praze si můžete užít pikniky i s grilováním nebo pečením buřtů. Je možné zde legálně rozdělat oheň a grilovat až na třinácti různých místech, jako je:

Obora Hvězda (u rybníka Ve Hvězdě), Stromovka (4 místa - piknikové místo u cesty podél Podmokelské dráhy u fitness prvků, piknikové místo u cesty podél Podmokelské dráhy, piknikové místo u cesty na Císařský ostrov II, piknikové místo u cesty na Císařský ostrov I), Kunratický les (Vyhlídka, U Gizely), Prokopské údolí (Klukovice u dětského hřiště), Divoká Šárka (Zlodějka), Ďáblický háj (ohniště v Areálu zdraví) a další.

Ke standardnímu vybavení patří ohniště, dřevěný piknikový stůl s lavicemi a odpadkový koš.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/piknik-uprostred-metropole

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/kam-vyrazit-na-letni-piknik-v-cesku


SOUTĚŽ

Pošlete nám během měsíce července fotografii vašeho pikniku, grilování nebo zahradní párty a vyhrajte poukázku na nákup na našem webu www.interde.cz , v hodnotě 500Kč.

Fotografie posílejte na náš email obchod@nterde.cz a do předmětu napište PIKNIK. Fotografie zveřejníme na našem Fb profilu https://www.facebook.com/interde.cz po ukončení soutěže. Losování došlých fotografií proběhne 1.8.2022.

POSLÁNÍM FOTOGRAFIE SOUHLASÍTE S JEJÍM ZVEŘEJNĚNÍM. 


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Pokud se Vám náš článek líbil a rádi byste četli i další, přihlaste se k odběru newsletterů :-). Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejen nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky, ale také se mezi prvními dozvíte o všech slevách, akcích a novinkách na našem e-shopu.