DOMOV VE STYLU JAPANDI

20.05.2021

Dnes jsme se vydali na návštěvu ke krásné, sympatické, inteligentní, a navíc usměvavé Míše, milovnici Japandi stylu a japonského umění wabi-sabi. Míša si s přítelem užila své, než si svůj vysněný domov mohla začít vytvářet podle svých vlastních představ. A my musíme pouze konstatovat, že se jí to opravdu daří skvěle:-). A tak nás při pohledu na krásný design a útulnou atmosféru napadá hned první otázka.

Míšo, co pro Vás znamená domov?

Dalo by se říct, že domov je pro mě synonymum slova láska. Je to místo, které nejde nahradit žádným jiným. Domov vnímám jako útočiště a prostředí, kde můžu být sama sebou.

Máte opravdu krásně zařízený byt. To je práce architekta?

V první řadě chci moc poděkovat za pochvalu :-). Svoje bydlení jsem si navrhovala a zařizovala sama, proto tam samozřejmě jsou i nějaké nedostatky, které by architekt určitě neudělal. I tak jsem ale nakonec ráda, že jsem si vše zařídila podle sebe. O to větší mám citovou vazbu ke svému bydlení.

Kde jste se inspirovala?

Inspiraci jsem hledala asi jako spousta lidí na internetu, ale já jsem typ člověka, který musí mít vše extra . Takže některé věci jsem si vymyslela sama a pak se jen modlila, aby ve finále vypadaly dobře .

Jak Váš domov vlastně vznikal, jaká byla prvotní myšlenka?

Já jsem vždy snila o tom mít svůj vlastní dům. Původně jsme chtěli koupit nějaký postavený. Ale nakonec se objevil pozemek na místě, které nás očarovalo na první pohled a volba stavět byla jasná.

Už jsme nakousli v začátku, že příběh Vašeho bydlení nebyl tak úplně jednoduchý. Povíte nám více?

Celý život jsem bydlela s rodiči v bytě v Krkonoších a mým velkým snem, bylo mít jednou svůj vlastní dům. Tato moje touha se projevila i při výběru firmy, kdy jsem zaslepeně vybrala firmu, která byla ochotná nám postavit dům na klíč hned. Vzhledem k tomu, že jsem ve znamení berana jsem dost tvrdohlavá a když si něco umanu, málo kdo mi to dokáže vymluvit :-).

Stavba začala v r. 2018. Po pár měsících, se začalo ukazovat, že výběr této firmy byl opravdu nešťastný. Nejen že používali jiné materiály, než jsme měli zaplacené, ale ani se nedrželi projektové dokumentace. Po dlouhých neshodách nezbylo nic jiného než řešit věc právní cestou. Po dvou letech dlouhých tahanic se nám podařilo rozvázat s firmou smlouvu a dům si dostavět svépomocí.

Na Velikonoce jsme se tedy přestěhovali do našeho domu, který ještě postupně doděláváme a s tím souvisí i zařizování interiéru. Když jsem se měla rozhodnout, do jakého stylu chci interiér ladit, volba byla jasná. Jsem velkým fandou Japandi stylu a jeho filozofie. Na tomto stylu miluji záměrné nedokonalosti související s japonským uměním wabi-sabi.

Ano, už jsme zmínili, že jste velkým fandou Japandi stylu a jeho filozofie. Přiblížíte ho našim čtenářkám:-)?

Název Japandi je z kombinace slov "japonský" a "skandi". A už z názvu můžeme pochopit, že se jedná o tyto dva styly spojené dohromady. V tomto stylu převládají přírodní materiály jako například bambus, dřevo, ratan a podobně. Jedná se o minimalistický styl, ve kterém hraje hlavní roli harmonie.

Japandi se hodně inspiruje ve filozofii Wabi-Sabi, což je japonské slovní spojení vyjadřující krásu prostého a nedokonalého. Podstatné je souznění s přírodou a radost z prostých a neokázalých věcí.

Proto u nás můžete vidět přírodní prvky a ručně vyráběné dekorace. V domě nám převažuje barevná paleta, béžové, hnědé a krémové barvy. Najdete u nás i barvu zelenou, kterou jsem volila na kuchyňskou linku. Mým cílem bylo držet se přírodních tónů. Dřevěný nábytek a doplňky jsme vybrali dubové, podlaha je vinylová v odstínu Cement light grey. Jak už jsem zmiňovala, teprve se zabydlujeme a tím pádem je tu ještě spoustu práce a spoustu věcí, při kterých se můžu realizovat, proto mě to baví a mám radost z každé nové věci kterou si můžu do domečku pořídit.

Jste rodačka z Krkonoš, kde žijete nyní? Nechybí Vám hory?

Náš dům je v Bílé Třemešné kousek od Dvora Králové nad Labem. Mám to tu moc ráda, je tu krásná příroda, klid a kousek od domu mám nádhernou přehradu Les Království, kam se chodím často procházet. Samozřejmě hory mi chybí, ale vzhledem k tomu, že v srdci Krkonoš mám rodiče, není problém tam kdykoliv zajet a užít si i hory.

Co děláte ve svém volném čase, Váš koníček?

Koníčků mám spoustu, miluji turistiku, hudbu, focení, čas s přáteli, ale aktuálně všechen svůj volný čas věnuji našemu bydlení. Pořád je tu hodně práce a spoustu dodělávání.

Poraďte našim zákazníkům, jaké dekorace a doplňky byste si v našem E-shopu vybrala do svého domova? Japandi je vcelku nový interiérový směr, který se u nás teprve prosazuje a mnoho lidí netuší, jaké dekorace vybrat, pokud by se pro tento styl rozhodli.

Na Vašem e-shopu interde.cz se mi nejvíce líbí, že zboží je nejen krásné ale i kvalitní. Váš e-shop nabízí přírodní, udržitelný styl, který já miluji nejvíce. V tomto internetovém obchodě si určitě vybere každý:-). Já osobně bych vykoupila vše:-). Můj výběr ovlivňuje fakt, že miluji přírodní doplňky a tyto jsou naprosto dokonalé. Nejvíce mě ale zaujalo těchto pár kousků:

Michaela doporučuje:


Míšo, kde mohou naši zákazníci najít Vaše fotky, videa nebo příběh a nechat se inspirovat myšlenkou na bydlení v Japandi stylu?

Aktuálně nejvíce novinek o našem bydlení přidávám na nově založený Instagram, kde najdete nejen inspiraci, ale i nápady, jak zařídit své bydlení levně a efektivně.

Děkujeme za příjemné povídání. My se určitě budeme těšit, až vše doladíte :-) a přejeme Vám krásné kreativní chvilky!

Zajímá Vás k tématu něco dalšího? Máte nějaké konkrétní otázky, na které jsme Vám nepřinesli odpověď? Napište nám a ptejte se, rádi Vám na vše odpovíme:-)

Autor: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.