PŘÍPRAVY NA VELIKONOCE KROK ZA KROKEM
Pojďte s námi zjistit, jaký je skutečný význam Velikonoc a
velikonočních tradic. Třeba Vás budeme inspirovat a již toto Velikonoční
pondělí budete otvírat koledníkům dveře s úsměvem a připraveným
pohoštěním.
Nejrozšířenější podoba Velikonoc je spjata s křesťanským náboženstvím a úmrtím Ježíše. Ten byl údajně ukřižován během Velké noci, tedy v noci ze soboty na neděli. Od této události je také odvozen název Velikonoc. Samotné oslavy svátků vrcholí o Velikonočním pondělí, ale velikonoční zvyky a tradice jsou spjaty s celým Svatým týdnem. Můžeme říci, že příprava na Velikonoce začíná již Popeleční středou, tedy v den, kdy mají lidé začít dodržovat čtyřicetidenní půst před Velikonoci.
Období velikonočních svátků není v kalendáři pevně stanoveno. Každoročně se datum konání Božího hodu velikonočního určí dle prvního jarního úplňku, konkrétně na první neděli po něm.

Květná neděle
Příprava na Velikonoce začíná s týdenním předstihem o Květné neděli, kterou křesťané vnímají jako den, kdy Ježíš dorazil do Jeruzaléma. Při jeho příjezdu jej přítomní vítali palmovými květy, proto nese tento den svůj název. O Květné neděli má být zahájen velký jarní úklid, avšak velikonoční pečení by mělo ještě počkat. Dle pověry by s pečením dobrot mohlo dojít i k zapečení květů na stromech, a tím k ohrožení úrody.
Modré pondělí
V průběhu pondělí mají lidé uklidit své domácnosti, dokonce by neměli chodit do práce, aby měli na úklid čas, až taková důležitost bývá úklidu v rámci Velikonoc přisuzována. Název pondělí souvisí s nadějí, která je symbolizována modrou a fialovou barvou. V těchto tónech a se stejnou tématikou se v průběhu Modrého pondělí zdobí i prostory kostelů.

Šedivé úterý
Jarní úklid pokračuje i v úterý, které je pojmenované Šedivé úterý. V tento den se lidé při úklidu soustředí na vymetání všech pavučin z oken a rohů. Tím do domácnosti svítí více sluníčka, proto někteří tomuto úterý přisuzují žlutou barvu místo modré.
Škaredá středa
Během Škaredé středy má být uklizen i dvůr a přidružené hospodářské budovy. Hlavním úkolem během tohoto dne je vymetení komínů, a tím odehnání zlých duchů z obydlí. Zároveň se traduje, že ten, kdo se během Škaredé středy mračí, riskuje, že mu to zůstane po všechny středy v roce.

Zelený čtvrtek
K Zelenému čtvrtku se váže nejedna velikonoční tradice. Pro udržení našeho zdraví máme v tento den například konzumovat pouze zelené potraviny. Dále je vhodné se tento den vyvarovat hádek, jedině tak se nám vyhnou i po celý rok. S tímto dnem je spjata i tradice týkající se financí. S posledním zvukem čtvrtečních zvonů máme zvonit i penězi, abychom jich měli v roce dostatek.
Velký pátek
Mezi lidmi je znám Velký pátek, ačkoli se jedná o den rozjímání a smutku. V tento den se údajně otvírá země a vydává některým lidem své poklady. I vy můžete zkusit své štěstí a vydat se na cestu za pokladem, který se dle pověr ukrývá zpravidla ve skalách a na kopcích.

Bílá sobota
Bílá sobota je posledním dnem příprav na hlavní dny Velikonočních svátků. Hospodyňky dokončují úklid, připravují velikonoční pohoštění, zdobí vajíčka a koledníci si pletou pomlázky z vrbového proutí.
Boží hod velikonoční
Na Boží hod velikonoční, tedy v neděli, bývaly připravené pokrmy svěceny - končí půst a začíná hodování.

Velikonoční pondělí
Za nejoblíbenějším a nejvíce rozšířený velikonoční den je možné považovat Velikonoční pondělí, kdy chodí chlapci s pomlázkou vymrskat děvčata, aby byla zdravá, pilná a ohebná. Naopak u vdaných žen je cílem předejít neposlušnosti. Dívky a ženy koledníkům za odměnu nabízí ozdobená vajíčka a pohoštění. Mladí koledníci jsou zpravidla obdarování i sladkostmi, zato dospělí koledníci často koštují nabízenou pálenku. V některých regionech nepřijdou zkrátka ani dívky a ženy. Ty mají možnost zástupce mužského pokolení vyšlehat dva týdny před Velikonoci. V určitých oblastech republiky si dokonce tuto zvyklost upravili. Dívky tam chodí na koledu také v průběhu Velikonočního pondělí a při setkání se s chlapci vymrskají navzájem.
Pro věřící populaci jsou Velikonoce důležitým obdobím v roce spojeným s řadou tradic a symbolů. Přesto většina lidí má Velikonoce spojené především s Velikonočním pondělím. Tento den je příležitostí pro setkání s příbuznými a přáteli. Bohaté velikonoční pohoštění, návštěvy i domácí pálenky každoročně unaví nejednoho koledníka. Hospodyňky si po Velikonocích oddychnout, že vše zdárně dopadlo a již vymýšlí, čím koledníky pohostí příští rok.
Autor: Tereza Hercíková
ZAUJALI JSME VÁS?
PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)
Pokud se Vám náš článek líbil a rádi byste četli i další, přihlaste se k odběru newsletterů :-). Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejen nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky, ale také se mezi prvními dozvíte o všech slevách, akcích a novinkách na našem e-shopu.