SEVERSKÝ MINIMALISMUS

15.01.2021

Toužíte po stylovém, útulném a sladěném domově, ale nevíte jak na to?

Určitě vás nechceme mást titulkem severský minimalismus. Jde totiž o dva různé estetické styly, oba jsou ale velmi příjemné a tvoří koncept mnoha současných domovů. Pokud se vám tyto styly také líbí, pojďme se podívat, co vznikne jejich vzájemným na kombinováním.

Hlavním rozdílem mezi minimalistickým a severským designem jsou používané materiály. Minimalismus většinou vychází z nerezavějící ocele a chromu, skla a lakovaného plastu. Severský design je oproti tomu zaměřen na hřejivější materiály, jako jsou přírodní prvky, tkané koberce a koše, kožešinu a dřevo.


Naopak společným prvkem je vzdušnost, čistota bez nepořádku a dekorace či bytové doplňky, které zároveň mají praktické využití. Oba styly se řídí heslem "méně je více", jsou elegantní a jednoduché a završené uměleckou tečkou v podobě soch, obrazů a jiného umění.


Minimalistický design

V minimalistickém designu najdete převážně geometrické tvary, upřednostňuje černou a bílou barvu či neutrální barevnou paletu, zdůrazňuje jednoduchost a funkcionalitu. Moderní minimalismus je mírnější a interiéry již nejsou tak přísně strohé. Linie jsou čisté, tvary jednoduché, celkový dojem vzdušnost, lehkost a elegance.

Skandinávský styl

Skandinávský styl se vyznačuje přírodními materiály, útulnými dekoracemi a doplňky, světlými barvami a jednoduchými tvary. Okna bývají nezakrytá, aby do interiéru pronikalo co nejvíce světla, místnosti jsou navíc bohatě vybaveny lampami, lucernami či svícemi.

Ať už je vaší motivací touha po změně, snaha o provzdušněný domov nebo touha po uspořádaném interiéru, nejste v tom sami. Stále více lidí se ubírá tímto směrem a nechává se okouzlit půvabem minimalismu a severského stylu. Snaží se obklopovat omezeným počtem věcí a nehromadit stále další a další. Raději si zvolí jednu kvalitní věc, kterou si pečlivě vybírají než deset nekvalitních, které jim nakonec doma pouze zabírají místo a ve finále se jim do interiéru ani nehodí.


"V jednoduchosti je krása!"


Pokud tedy sladíte tvarovou jednoduchost a čisté linie dekorací, vsadíte na kvalitu a originalitu, doplníte decentními světlými barvami a přírodními materiály, získáte útulný, vzdušný interiér, kde se budete cítit naprosto skvěle. Pokud by se vám i tak zdál interiér příliš strohý či smutný, stačí doplnit nějakým svým osobním výtvorem či fotografií, proutím, vlnou či kožešinou, případně vhodnou stálozelenou květinou v přírodním obalu a prostor se ihned stane domovem v tom pravém slova smyslu.

Autor: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.