TRENDY V OBLASTI BYDLENÍ PRO ROK 2021

09.02.2021

Interiérový design

Trendy pro rok 2021 potěší všechny milovníky jednoduchých a čistých linií, přírodních materiálů a vzdušného designu. Základním pravidlem pro vytvoření moderního domova roku 2021 se stává:

  • Jednoduchý design
  • Přírodní materiály
  • Udržitelná domácnost
  • Multifunkční, chytrý nábytek
  • Domácí pracovny a Home office koutky


Jaké styly splňují nejlépe tyto trendy? 

Minimalismus, přírodní, eko a udržitelný styl a Japandi

Rok 2020 se začal do podvědomí lidí dostávat minimalismus a styly přírodní, ekologické a udržitelné. I proto byl rok 2020 byl zasvěcen barevnému odstínu zelené, která se v menším či větším množství objevovala snad v každé domácnosti. Měla symbolizovat sepjetí s přírodou a uklidňovat a možná právě proto byla v loňském roce tak oblíbená :-).

Rok 2021 naváže na trendy roku minulého. Lidé se chtějí stále více navracet blíže k přírodě a tato touha se projevuje také v jejich domovech. Materialismus a hromadění věcí bude ustupovat do pozadí, lidé budou své domovy čistit a zbavovat se zbytečných věcí. Své domovy budou přizpůsobovat stále více minimalistickým a přírodním trendům.

Barvami roku 2021 jsou světle šedá a oslňující žlutá

Hitem současného roku bude tentokrát oslňující světle žlutá barva, symbolizující slunce, naději a optimismus. Doplňovat ji bude barva šedá, která představuje naději. Pomyslně jde o "světlo po období temna", nebo chcete-li, "světlo na konci tunelu". Už jen z tohoto důvodu je velmi pravděpodobné, že si tyto barvy získají velkou oblibu a stanou se hitem roku 2021. Jsou to barvy nezávislé, které se spolu velmi pěkně propojují a působí příjemně a energicky.

Barva roku není samozřejmě žádným dogmatem a nikdo Vás nenutí se jí řídit, pokud s Vámi tyto barvy nevibrují. Jestliže se ale aktivně zajímáte o interiérový design a současné trendy, necháte se těmito barvami inspirovat alespoň v malých dávkách, např. na dekoracích, polštářích či květináčích a vázách. 

Chytrý nábytek, multifunkční dekorace

V domácnostech nachází svoje místo také multifunkční nábytek a dekorace, které zároveň plní praktické funkce. Pryč jsou doby, kdy se ve skleněných vitrínách vystavovalo broušené sklo a malované talíře čistě jen pro ozdobu. Dnes má každá dekorace, polštář na gauči i deka přehozená přes křeslo rovnou "dvojité poslání". V první řadě zdobí naše domovy a vytváří teplou a útulnou atmosféru, díky níž máme doma větší pocit klidu a pohody, a můžeme zde načerpat tolik potřebnou energii. Zároveň se však mnohé z nich dají i prakticky využít. Při koupi nové dekorace lidé více přemýšlejí nad její kvalitou, materiálem, řeší ale také stále více ekologii či recyklaci materiálů, ze kterých jsou dekorace vyrobeny.

Pracovny či kanceláře doma? 

Ano, Home office pracovní kouty jsou trendem roku 2020-2021. Díky korona virové krizi a preventivním opatřením, se v roce 2020 mnoho lidí přesunulo z kanceláří a pracoven do domácího prostředí, kde se narychlo budovaly pracovní koutky, aby mohli lidé pracovat z domova a zároveň pohodlně skloubili svůj čas pracovních povinností s časem na rodinu.

I zde našel uplatnění tzv. chytrý nábytek, funkční doplňky a osvětlení, které zároveň plní funkci moderní dekorace. Stále více se do našich domovů vkrádal minimalistický design, a mnoho lidí si ho rychle oblíbilo i z toho důvodu, že ani při maximální snaze naše domovy zkrátka nafouknout nejdou:-). To platí i pro rok 2021, kdy se minimalismus rychle stává velice oblíbeným a stále žádanějším stylem bydlení.

Na své si přijdou i vyznavači minimalismu.

Největší změnou budou jednoduché, až strohé kuchyňské linky, které se neobejdou bez uzavřených skříněk a šuplíků, do kterých lze uklidit vše. Zmizí úchytky, otevřené police či regály, na kuchyňských linkách by nemělo stát nic, co by mohlo narušit celkovou kompaktnost kuchyňské linky.  Bytové doplňky a dekorace se neobejdou bez praktické funkce a budou se vyznačovat čistými, jednoduchými liniemi.

"Ani milovníci přírodních materiálů, eko stylu či udržitelné domácnosti se ale nemusí obávat. Tyto styly se stále pevněji budou usazovat v našich domácnostech a stále více lidí se bude přiklánět ke stylům, kde převládá větší spojení s přírodou."

Větší propojení s přírodou

Trend interiéru 2021 - přiveďte do svého domova přírodu a vezměte si svůj domov ven. Vyneste na dvůr a terasu házené, polštáře, vázy a koše a udělejte si po celé léto dvakrát tak velký domov. Rostliny a příroda v domácnosti jsou trendem interiérů po celé věky. V roce 2021 se domy a byty otevírají, stále více oblíbené se stávají zahrádky, terasy či balkony a lidé se snaží o větší propojení obytné části s částí venkovní. Postupně mizí závěsy a záclony s oken a lidé do svých domovů pouštějí mnohem více světla a čerstvého vzduchu.

Nový směr bydlení? Japandi...

Že nevíte, o co jde? Určitě ano, jen nevíte, že se tomu říká právě takto :-) Japandi je kombinace oblíbeného Skandinávského designu a japonského minimalismu. Výsledkem je čistý, vzdušný, elegantní a útulný design, který sluší téměř každému domovu. Vytváří pocit pohody a harmonie a to je něco, co potřebuje k životu čím dál tím víc lidí. 

  • Nemáte rádi přeplněné skříně, poličky, vystavené všelijaké dekorace a maličkosti, fotky, obrázky a otevřené knihovny?
  • Dáváte přednost přírodním materiálům, vzdušnému a volnému prostoru?
  • Upřednostňujete kvalitu před kvantitou?
  • Chcete útulné bydlení, plné klidu?

Pak je Japandi směr, který Vás rozhodně oslní:-). Vznikl teprve v loňském roce, ale jeho oblíbenost letěla raketově vzhůru, není tudíž divu, že v letošním roce je to jeden ze zásadních trendů našich domovů.

Více o Japandi stylu se můžete dočíst v článku JAPANDI A WABI-SABI STYL


A jaký směr preferujete Vy? Dáváte přednost přírodně, minimalismu nebo útulnosti?:-)

Autor: Lenka Fouňová


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.