VELIKONOCE NEMUSÍ BÝT JEN O POMLÁZCE-NADĚLTE SI STYLOVÉ DOMÁCÍ DEKORACE

14.04.2022

Velikonočním svátkům předchází ve většině domácností velký jarní úklid a vyzdobení domovů jarními a velikonočními dekoracemi. I pokud patříte mezi ženy a dívky, které velikonoce příliš neslaví, koledníkům neotvírají a raději vyrazí na výlet do přírody, můžete si ve svém domově po zimním období navodit alespoň krásnou jarní atmosféru. Než ale  velikonoční výzdobu zavrhnete, pojďme se podívat na význam všech velikonočních dekorací.

Beránci, zajíčci i vajíčka

Pokud se první jarní dny či během velikonočních svátků procházíte na čerstvém vzduchu, odevšad na vás vykukují zajíčci. Na vstupních dveřích visí jako dekorace, okenní tabule zdobí zajíčci z barevného papíru a v předzahrádkách můžete zahlédnout keramické zajíčky.

Velikonoční zajíčci symbolizují pro věřící zmrtvýchvstání. V minulosti byli považováni za tvory, kteří nikdy nespí. Napomohl tomu fakt, že zajíci nemají horní víčka. V moderním pojetí je zajíčkům přisuzováno i roznášení vajíček. Z jejich hledání na zahradě mají v dnešní době některé děti velikonoční hru.

Vajíčka představují znak plodnosti a nového života. Hospodyňky se snaží mít v domácnosti alespoň pár větviček ověšených vlastnoručně zdobenými nebo zakoupenými vajíčky. Koledníci při pomlázce obdrží zpravidla vajíčka uvařená, často ozdobená potravinovými barvami, samolepkami či voskem. Jelikož dostane koledník uvařené vajíčko v téměř každé navštívené domácnosti, jsou po Velikonočním pondělí v kurzu recepty právě na jejich zpracování. Koledník si nadílku vyslouží, když dívku či hospodyňku vyšlehá pomlázkou upletenou z vrbového proutí za doprovodu rýmovačky.

Právě rozkvetlé vrbové proutí je dalším symbolem Velikonoc. V minulosti se tzv. kočičky při návštěvě kostela světily, byly totiž považovány za lék na nachlazení. Hospodáři je dokonce přidávali i krávám do krmení, aby podpořili jejich dojivost. Kočičky jsou, spolu se zlatým deštěm, nejrozšířenější dekorací ve vázách umístěných na jídelních stolech.

Pod ozdobenými větvičkami se na stolech často nachází také beránek. Ten symbolicky ztvárňuje Ježíše, který byl v pozici nevinného a poslušného beránka obětován, čímž zachránil pokřtěné hříšníky. V dnešní době je velikonoční beránek zpravidla upečený a pocukrovaný, nebo politý čokoládou. Beránek bývá ozdobený na krku mašličkou, někdy i s rolničkou. 

V některých regionech jsou pro Velikonoce typické i řehtačky. Ty v minulosti nahrazovaly zvony, které v průběhu Velkého pátku nebily, a napomáhaly tak lidem ke svolávání věřících k bohoslužbám. Řehtačka je také součástí výbavy některých koledníků, kteří díky jejímu zvuku upozorňují na svůj příchod.

Vytvoření jarní či velikonoční atmosféry rychle a stylově

Pokud Vás velikonoční zvyky a tradice neoslovují, můžete oslavit alespoň příchod jara. Toto roční období symbolizuje sluníčko, hezké počasí a dobrou náladu. Pokud Vás při vstupu do místnosti přivítá čerstvě řezaná květina ve stylové váze, zajisté vás to potěší a vykouzlí vám to úsměv na rtech.

Nemáte-li v plánu velikonoční tradice aktivně dodržovat, ale i přesto chcete navodit velikonoční atmosféru ve vaší domácnosti, vhodně zvolené velikonoční dekorace budou vaším pomocníkem. Přivítat jaro můžete velikonočním věncem na vchodových dveřích, jarničkami v terakotovém květináči nebo již zmíněnými větvičkami ozdobenými vajíčky v designové váze. Příjemnou atmosféru domova dotvoří vůně čerstvě upečeného velikonočního beránka chladnoucího na dřevěném podnose, čerstvý jarní vzduch proudící z otevřeného okna nebo  příjemná vůně svíčky.

Ať už se rozhodnete slavit Velikonoce tradičně, nebo raději vyrazíte na výlet, věříme, že s naší pomocí bude vaše domácnost tak jako tak vyzařovat příjemnou jarní atmosféru, kterou ocení jak koledníci, tak vaše rodina a přátelé. 

Autor: Tereza Hercíková


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Pokud se Vám náš článek líbil a rádi byste četli i další, přihlaste se k odběru newsletterů :-). Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejen nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky, ale také se mezi prvními dozvíte o všech slevách, akcích a novinkách na našem e-shopu.