ZAŘIZUJEME DOMOV VE SKANDINÁVSKÉM STYLU

26.02.2020

Oblíbená útulnost

Ať už severský (Skandinávský) styl bydlení milujete, nebo se o něj teprve začínáte zajímat, určitě víte jedno. Vyznačuje se především použitím přírodních materiálů v interiéru, světlostí a vzdušností a v neposlední řadě útulností, která až bere dech.

Skandinávský styl si oblíbili lidé na celém světě a my se vůbec nedivíme. Působí čistě, elegantně, s nádechem luxusu a minimalismu. Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste rádi tento styl zakomponovali do svého domova, máme pro Vás pár rad a inspirací.

Není pro každého

Skandinávský styl se nehodí pro každého, ale pokud kolem sebe máte rádi naklizeno, vadí Vám nepořádek, mnoho vystavených dekorací a serepetiček a směs různých nahodilých barev, věřte, že si tento čistý styl doslova zamilujete. Dokáže interiér provzdušnit, na oko zvětšit, propojit jednotlivé místnosti a z bytu vytvořit domov. Dodá mu šmrnc, osobitost a neuvěřitelnou útulnost.

Poznáte ho snadno

Skandinávský styl má určitou charakteristiku, kterou na první pohled rozpoznáte. Nešetří bílou barvou nebo používá světlé barvy v přírodních a zemitých odstínech, doplňky a dekorace ladí do pudrových a pastelových odstínů a nechybí ani kontrastní černé doplňky, které naruší světlou monotónnost. Někomu může připadat chladný a neosobní, ale právě světlé barvy, propojení prostoru, dřevo, měkké tkaniny a dostatek světla, z něj tvoří příjemné, útulné a uklidňující prostředí. Osobitý rozměr mu dodají Vaše osobní fotografie chytře rozmístěné na jednotlivých zdech.

A JAK TEDY ZAŘÍDIT DOMOV V SEVERSKÉM STYLU?

Vsaďte na světlo a jednoduchý, čistý interiér

Ne každý si může dovolit vyklidit všechen nábytek a začít zařizovat v úplně jiném stylu. Není to ale nezbytně nutné, pokud půjde zakomponovat do prostoru nebo se dá předělat, natřít či upravit tak, aby k severskému stylu ladil. Pro začátek to můžete zkusit pouze v jednom pokoji, bude to snazší a než dojdete do obýváku, chytíte ten správný grif :-). Rozhodně bude potřeba uklidit vše, co jen tak někde "leží", všechny suvenýry z cest, porcelánové figurky, hrnečky a skleničky z vitrínek, potrhané polštáře, záclony nebo zvadlou kytku. Snažte se místnost osvobodit od všeho, co nepoužíváte a co jen sbírá prach. Z pod postelí vyndejte krabice a pytle s věcmi, ze skříní také. V pokoji by Vám měl zbýt pouze nábytek a nezbytné doplňky, které jsou zároveň praktickým pomocníkem v běžném dni (lampička, budík, zrcadlo apod.)

Nyní jsme se zbavili prachu, máme uklizeno. Už teď byste měli vidět ten rozdíl, místnost bude mnohem vzdušnější a bude působit větším a světlejším dojmem (seveřané nepoužívají závěsy či záclony právě z toho důvodu, aby k nim proudilo co nejvíce denního světla).

Vsaďte na světlé barvy

Tento styl se vyznačuje světlými barvami v přírodních odstínech, které prostor prosvětlí a opticky zvětší. Nejčastější barvou používanou v severském stylu je bílá a krémová, jemné pastelové odstíny modré a růžové. Jako kontrastní barva se používá černá nebo hořčicová. Pozor ale, nepřežeňte to s jejich použitím. V tomto případě platí osvědčené "méně je více". Světlými barvami naopak nešetřete. Světlé bývají nejen stěny, ale i nábytek, podlahy a některé dekorace. Pokud se tedy chystáte nějaký kus staršího nábytku zrenovovat, zvolte bílou barvu. Při výběru bílé barvy volte spíše teplejší odstíny a snažte se vyhnout jejímu studenému (namodralému) odstínu. Bílý nábytek dodá interiéru rustikálnější charakter.

Pohovku můžete obléknout do krémového přehozu a doplnit kožešinou a spoustou polštářků.

Vsaďte na dřevo a další přírodní materiály

Dřevo je nezbytnou součástí skandinávského stylu a spolu s přírodními textiliemi jako jsou len, bavlna, vlna, kožešina a kůže tvoří nepostradatelnou součást interiéru. Vše se kombinuje s citem pro detail, prakticky a především útulně. Inspiraci hledejte v přírodě, zde najdete nadčasový materiál, kterým seveřané skutečně nešetří. Nábytek volte dřevěný, s rovnými a čistými liniemi, bez zbytečných přízdob. Mezi další přírodní materiály, které můžete použít, patří kámen, keramika nebo kov.

Vsaďte na květiny

Pokud chcete svůj interiér oživit, dodat mu domácí atmosféru a útulnost, nesmíte rozhodně zapomenout na květiny. Vhodné je nakombinovat velké i malé a vytvořit třeba příjemné zelené zákoutí. Přidáte-li svoje oblíbené křeslo, kožešinu nebo chlupatý polštářek, malý odkládací stoleček na knihu, vonnou svíčku a šálek čaje, máte místo pro svůj nerušený Relax:-). Uvidíte, že tenhle koutek si zamilujete a nebude se o něj chtít dělit.

Vsaďte na nadčasový design

Skandinávské domovy nejsou zaplněné množstvím dekorací. Seveřané dávají přednost kvalitě a originalitě před kvantitou. Raději zvolí dva, tři výrazné designové kousky, než stovku malých, nesourodých dekorací. Vybírají nadčasovost, nepodléhají tak moc momentálním trendům, drží se osvědčených, praktických a kvalitních věcí. Vlněná deka přehozená přes pohovku, měkké a hřejivé polštářky na houpacím křesle, vonná svíčka nebo dřevěná lucernička na odkládacím stolku, praktická lampa nebo svícny, dřevěné krabičky na maličkosti a všude plno zeleně. Každý kus je zároveň stylovou dekorací i praktickým doplňkem.

Vsaďte na správné osvětlení

Díky "nahému" oknu bez záclon a závěsů Vám nyní proudí do místnosti mnohem více denního světla. Přesto je potřeba nezapomínat ani na dostatečné osvětlení. Jeden lustr uprostřed místnosti není tím dokonalým řešením. Osvětlete každý kout, využijte nepřeberné nabídky lamp a lampiček, které jsou nejen krásné, ale vyženou z místnosti všechny stíny. Vybírat můžete kovová, proutěná, skleněná, papírová i látková stínidla, nebo obnažené žárovky na barevných textilních kabelech. I zde platí, že v jednoduchosti je krása. Držte se jednoduchých linií bez zbytečných příkras.

Pokud se Vám podaří vše barevně sladit a správně namíchat materiály, výsledek Vás mile překvapí. Pokoj bude vzdušný, světlý, jednoduše, ale přesto velmi útulně zařízený.


ZAUJALI JSME VÁS?

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-)

Výměnou za vaši e-mailovou adresu budete dostávat nejnovější příspěvky ze světa interiérových dekorací a bytových doplňků přímo do schránky.